Spotkania kultur i wymiana doświadczeń. Rozpoczął się światowy kongres UNESCO

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

We wtorek rozpoczął się XII Kongres UNESCO Sieci Miast Kreatywnych #krakowice2018. Po raz pierwszy w historii jest organizowany przez dwa miasta – Kraków i Katowice. Ponad 350 delegatów z ponad 60 krajów świata będzie dyskutować m.in. o likwidacji ubóstwa czy zapewnieniu równego dostępu do edukacji. Omawiane zostaną zadania na najbliższe 12 lat.

#krakowice2018 oficjalnie otwarte. XII Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO będzie gościł w Krakowie i Katowicach do 15 czerwca. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowano w Polsce i co więcej – gospodarzami są dwa miasta. Odwiedzi go ponad 350 delegatów z ponad 60 krajów świata.

Kultura łączy

W programie znalazły się obrady, sesje plenarne, wydarzenia artystyczne. Nie zabraknie oczywiście ważnych decyzji. Rolę łącznika wszystkich spotkań pełni kultura.

Coroczne zjazdy pozwalają na rozmowy, podczas których przedstawiciele miast wspólnie starają się pracować nad poprawą jakości życia mieszkańców, realizując cele Agendy 2030. Wśród nich znalazły się m.in. likwidacja ubóstwa, zapewnienie równego dostępu do edukacji, równość, bezpieczeństwo i ogólny dobrobyt. Tematem zamkniętych obrad jest realizacja zadań na najblizsze 12 lat.

Wspomniani przedstawiciele reprezentują siedem dziedzin kreatywnych i uczestniczą zarówno w obradach formalnych (m.in. strategie rozwoju sieci), jak i obradach podgrup (literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia).

Spotkania kultur i doświadczeń

Tegorocznym motywem przewodnim są „Creative Crossroads” – spotkania kultur i doświadczeń prowadzące do twórczej wymiany i inspiracji.

– W trakcie kongresu istotne jest poszukiwanie partnerów do dobrych praktyk i sposobów na rozwiazywanie problemów. Koncentrujemy się na udostępnianiu modelu twórczej gospodarki jako motora rozwoju – bo każde miasto ma własną dynamikę, dziedzictwo i potencjał. Chodzi o to, by znalazło siły do rozwoju artystycznego, kulturalnego w celu harmonijnego rozwoju w przyszłości – powiedział Ernesto Ottone Ramirez, dyrektor generalny UNESCO ds. kultury.

Podkreślił również, że miejsce Krakowa w Sieci Miast Kreatywnych, „pozwala rzucić nowe spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, co prowadzi do powstawania nowej wartości”.

Do tej pory obowiązkowe kongresy dla członków Sieci odbywały się m.in. w chińskim Chengdu, japońskiej Kanazawie czy szwedzkim Östersund.

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale