Studencka 13 - Gimnazjum 2 przekształca się w Liceum Ogólnokształcące 42

Szkoła  przy Studenckiej 13 w Krakowie ma umieszczony na swojej fasadzie napis „Szkoła Miejska 1892” i od końca XIX wieku działa nieprzerwanie. Najpierw jako szkoła elementarna dla dziewcząt, po II wojnie jako Szkoła Podstawowa nr 13, wreszcie jako najlepsze w Małopolsce gimnazjum publiczne - Gimnazjum nr 2.

W wyniku reformy, która zmiata gimnazja z polskiej mapy edukacyjnej, zostaje przekształcona w 42 Liceum Ogólnokształcące. Szkoła to nie tylko mury, w przypadku Gim2 klimatyczny, pięknie odnowiony z zewnątrz budynek, usytuowany u zbiegu wielu linii komunikacyjnych, 5 min. od Rynku Głównego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, teatrów, muzeów, kin studyjnych.

Szkoła to przede wszystkim ludzie. Przy Studenckiej 13 zbudowaliśmy wspaniały zespół zaangażowanych, rzetelnych, wytrwałych i kreatywnych pedagogów. Reforma wyprowadza nas ze strefy komfortu, nie pozwala cieszyć się wypracowanymi metodami, sukcesami naszych wychowanków (300 laureatów konkursów przedmiotowych i 700 finalistów), nie pozwala popaść w rutynę, stawia przed nami nowe zadanie- mamy stworzyć Liceum Ogólnokształcące nr 42.

Nie chcemy dyskutować o sensie ani przygotowaniu tej reformy i tak rządzący nie chcą nas słuchać, mamy działać. „Stabilizacją motylka jest szpilka”- mówi w swojej fraszce Jan Sztaudynger, działamy zatem i nie dajemy się wbić na szpilkę. Prowadzimy nabór do dwóch klas licealnych.

Tworzymy publiczne, kameralne liceum, gdzie nikt nie będzie anonimowy, porządnie przygotowujące do wyzwań współczesnego świata, z rzetelną humanistyką, naukami ścisłymi i językami obcymi, wyposażające uczniów w uniwersalne umiejętności przydatne w każdym z zawodów dzisiejszych czasów - znajomość technik komputerowych oraz tzw. „kompetencje miękkie” bazujące na zadaniach zespołowych,  pracach artystycznych, czy innych osiągnięciach uczniów. Nauczymy młodzież dokumentować własną pracę i jej efekty.

Bardzo duży nacisk położymy na zadania wychowawcze szkoły, wyposażenie absolwentów w umiejętności, które pozwolą im na dostosowanie się do szybko zmieniającego się, stresogennego rynku pracy bez popadania w załamania nerwowe, depresje czy nałogi.

Od czterech lat pracujemy z cudzoziemcami oraz młodzieżą powracającą z emigracji - umożliwiamy jej nadrobienie różnic programowych i intensywnie uczymy języka polskiego. Stworzyliśmy przyjazne środowisko, w którym przedstawiciele różnych narodów, kultur,  religii, różnie ubrani i słuchający różnej muzyki czują się bezpiecznie.

Wiemy, że zmienia się świat i musi zmieniać się szkoła. Wierzymy, że potrafimy wykorzystać wszystko to, co pozwoliło nam stworzyć świetne gimnazjum dla stworzenia świetnego liceum. Żyjemy w przekonaniu, że wartości można sumować, ale można też mnożyć i tak zamierzamy działać. Prowadzimy nabór, serdecznie zapraszamy do szkoły oraz na stronę internetową www.lo42krakow.pl i szkolnego Facebook’a.