Świętowanie urodzin Matejki czas zacząć

Dom Matejki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku przypada 180. rocznica urodzin Jana Matejki. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie zaplanowało liczne wydarzenia poświęcone pamięci artysty. Już w czwartek wieczorem w Bazylice Mariackiej odbędzie się koncert „W rocznicę urodzin…”.

Urodziny mistrza to jednak nie wszystko. 2018 rok to również 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału MNK. To najstarsze biograficzne muzeum w Polsce, które znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ul. Floriańskiej 41.

Dom Matejki w centrum uwagi

– Ze względu na 180. rocznicę urodzin postanowiliśmy zorganizować wiele różnych wydarzeń, a nie jedno wielkie wydarzenie. Będą się one odbywały właśnie w naszym oddziale – mówi Andrzej Betlej, dyrektor MNK.

Wspomniany koncert będzie inauguracją tych wydarzeń. W czwartek o godzinie 21.30 wystąpią uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach, Szkoły Muzycznej I stopnia w Mikluszowicach czy chóru Organum i zespołu Ricercar pod batutą Bogusława Grzybka. Wstęp wolny.

Nie jest to jedyny koncert. 12 lipca, 6 września i 15 grudnia w ramach koncertu Muzyka i Przestrzeń Domu wystąpi zespół Re Verb Ensamble. 3 grudnia zaplanowano natomiast konferencję konserwatorsko-muzealną.

Jesienią rozpocznie się prawdziwy maraton wystawowy. 4 września wernisaż „Matejko. Jubileusz – Jubileusze 2018. Współczesne Ekslibrisy”.

– Na wystawie zaprezentujemy 78 ekslibrisów 26 autorów polskich i zagranicznych, nadesłanych na zaproszenie internetowe. Prace wykonane zostały w różnych technikach graficznych. Nawiązują do rocznic matejkowskich, postaci malarza, motywów z jego płócien – informuje MNK.

W październiku bohaterem specjalnego pokazu w Domu Matejki będzie dzieło z wczesnego okresu twórczości Matejki „Sobieski w Częstochowie”, sprowadzone z Muzeum Sztuki w Łodzi – Pałacu Herbsta.

Od 6 grudnia będzie można zobaczyć ekspozycję „Nicią z przeszłości. Pokaz prac reaktywujących dawne wzory sztuki koronczarskiej”, która powstanie we współpracy ze Stowarzyszeniem Lud-Art. Będzie to opowieść o koronkach w zbiorze Jana Matejki. Poza zabytkami z kolekcji muzealnej zobaczymy współcześnie wykonane, zrekonstruowane historyczne koronki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale