Syn nazisty zwraca zrabowane dzieła sztuki

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

W urzędzie wojewódzkim doszło do przekazania zrabowanych przez Niemców dzieł sztuki, znajdujących się jeszcze przed wojną na terenie Krakowa. Syn nazistowskiego generała Ottona von Wächtera, Horst von Wächter, oddając historyczne pamiątki, zaapelował do Niemców posiadających zrabowane dzieła sztuki, by podążali jego śladem.

– Niedziela 26 lutego 2017 roku stanowi ważny moment w kilkudziesięcioletnim wysiłku Polaków w odzyskaniu zrabowanych arcydzieł. Stanowi dzień, który, mam nadzieję, będzie przykładem dla innych potomków nazistów – stwierdził Józef Pilch podczas przekazania skradzionych dzieł.

To wydarzenie było przypieczętowaniem wspólnych działań urzędu wojewódzkiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, wojewódzkiego konserwatora zabytków i Magdaleny Ogórek. Pamiątki, które wróciły do Skarbu Państwa, są istotne nie tylko dla historyków, ale także turystów, którzy odwiedzają nasze miasto.

Przekazane dzieła to:

– pochodząca z XVIII wieku mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, przedstawiająca stan polskich granic po I rozbiorze. Wydana została w Augsburgu po 1772 roku przez Tobiasa Conrada Lottera (1717-1777) – niemieckiego kartografa, grawera i wydawcę. Jest to miedzioryt na papierze. Stan zachowania nie jest najlepszy: zauważalne są zabrudzenia, zaplamienia na dość dużej powierzchni, niewielkie ubytki papieru. Mapa oprawiona jest w drewnianą ramę zamontowaną jako blat niskiego stolika na kółkach.

– akwarela Julii Potockiej przedstawiającą Pałac Potockich pod Baranami oprawiony w papierowe passe-partout. Obraz przedstawia południowo-zachodni narożnik Rynku Głównego i w perspektywie ulicę św. Anny. Być może rysunek powstał w II połowie XIX wieku, jednakże pokazuje stan faktyczny z około połowy XIX wieku, np. w związku z zakupem wtedy pałacu przez Potockich. Obiekt jest w dość dobrym stanie, widoczne są lekkie zabrudzenie oraz drobne uszkodzenia i przebarwienia passe-partout. Na odwrocie żona nazisty Charlotte Wächter zapisała odręcznie: "widok Pałacu Potockich - zabrane z Krakowa w 1939 r.”.

W niedzielę przekazany został także rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu, co było niespodzianką, ponieważ wcześniejsze rozmowy dotyczyły tylko wyżej wymienionych dwóch dzieł sztuki. Wszystkie obrazy zostaną przekazane konserwatorowi zabytków do dokonania wnikliwej analizy, ale uczestnicy spotkania chcieliby, aby pozostały w Krakowie. – Te dzieła zbyt długo znajdowały się w zaciszu domowym, aby ukrywać je przed pasjonatami i turystami odwiedzającymi nasze miasto – podsumował Józef Pilch.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale