Szkockie święto już w najbliższy weekend [VIDEO]

Już za tydzień w Krakowie odbędzie się Festiwal Szkockiej Kraty. Wydarzenie jest związane z inicjatywą stworzenia szkockiej kraty dla naszego miasta.

W kwietniu tego roku na portalu Scotweb w Edynburgu ogłoszono konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Mieszkańcy Edynburga przysłali 26 projektów, z których jury wybrało 5 spełniających formalne kryteria szkockiego tartanu. To właśnie spośród tych propozycji krakowianie wybrali kratę dla stolicy Małopolski.

Zwycięski projekt zaprojektował Alex Imrie, który inspirował się kolorami z krakowskiego herbu i strojem krakowskim. Został również zarejestrowany w sierpniu w Szkockim Rejestrze Tartanów. 4-metrowy kupon krakowskiej kraty, który w niedzielę, 1 października o godz. 13:45 pod Wieżą Ratuszową, Lord Provost Edynburga Frank Ross wręczy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, utkano w DC Dalgleish - jednej z ostatnich tradycyjnych ręcznych szkockich tkalni.

Program wydarzenia

Festiwal Szkockiej Kraty rozpocznie się 30 września o godz. 12:00 Szkockim Piknikiem na Plantach, naprzeciwko Muzeum Archeologicznego. Można będzie posłuchać koncertów dudziarzy, zatańczyć  szkocki  taniec, spróbować szkockich ciasteczek. Najmłodsi wysłuchają szkockich bajek  i będą mogły przymierzyć tradycyjny strój Szkotów -  kilt.

Tego samego dnia, od 17:00 do 20:00 na Małym Rynku będzie można poznać szkockie tradycje, m.in. stroje, historię tartanu; a także zobaczyć tkanie krakowskiego tartanu w filmie Alexa Ingle w jednej z tradycyjnych, szkockich przędzalni. Projektant krakowskiej kraty opowie o swoim pomyśle i pracy nad nim. To również okazja do poznania Szkotów mieszkających w Krakowie od wielu lat. Tancerze ze  Szkoły Tańca Jane Austen poprowadzą warsztaty szkockich tańców, a w konkursach wiedzy o krakowsko-szkockich powiązaniach będzie można wygrać nagrody. Wieczorem swoja twórczość zaprezentują artyści z Krakowa i Edynburga.

W niedzielę, 1 października o godz. 12:30 spod sceny na Małym Rynku wyruszy barwny korowód. Poprowadzi go Lord Provost Edynburga, któremu będą towarzyszyć dudziarze z zespołu Scotpipe w asyście Gwardii Muszkieterskiej, a także tancerze i mieszkańcy Edynburga w tradycyjnych strojach. Po pochodzie tartan zostanie oficjalnie wręczony prezydentowi Majchrowskiemu.