Tak dziś wygląda Wisła. Fala dopiero nadchodzi [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na wodowskazie na Bielanach stan Wisły przekracza o ponad metr stan ostrzegawczy. IMGW przewiduje, że fala kulminacyjna dotrze do Krakowa dopiero w najbliższy poniedziałek. Można się wówczas spodziewać lokalnych podtopień.

Obecnie stan wody na wodowskazie Bielany wynosi 482 cm. Oznacza to przekroczenie o ponad metr stanu ostrzegawczego – dlatego też od wczorajszego wieczora obowiązuje w Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe.

W najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać wzrostu stanu wód. – Na Wiśle powyżej Krakowa tworzy się obecnie fala wezbraniowa z uchodzących do Wisły rzek Przemszy, Skawy, Soły czy Skawinki. Prognozujemy w Krakowie dalsze wzrosty stanu wody, do kulminacji, która może wynieść 586 cm w poniedziałek 25 września – zapowiada Dariusz Witkowski, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak mówi, stan alarmowy w Bielanach to poziom 520 cm. Wisła przekroczy go więc o ponad 60 cm. – W takiej sytuacji możliwe są lokalne podtopienia – mówi hydrolog.

Wiele interwencji

Informacje są na bieżąco przekazywane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego.

Do godziny 12 straż pożarna interweniowała w Małopolsce 281 razy. W 158 przypadkach strażacy usuwali wodę z podtopionych budynków i posesji, 60 razy udrażniali przepusty, 30 przypadków dotyczyło podmytych i powalonych drzew.

Po całej nocy intensywnego deszczu opady w Małopolsce częściowo ustąpiły, co poprawiło sytuację. Niestety, od nocy z piątku na sobotę prognozowane są kolejne duże opady, co znów przyczyni się do wzrostu stanu wód.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale