Tak ma wyglądać muzeum w zabytkowym hangarze [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje fot. Materiały prasowe

Muzeum Inżynierii Miejskiej ma już wizualizacje swojego nowego oddziału. Ma on powstać w zabytkowym hangarze przy ulicy Stella-Sawickiego. Kiedy? Tu wiele będzie zależało od otrzymania dofinansowania, ale muzeum chciałoby zakończyć inwestycję w 2020 roku.

Hangar już teraz wygląda o wiele lepiej niż w ostatnich latach. Na początek udało się poprawić stan dachu i wymienić ogromne wrota prowadzące do budynku. Zburzone zostały dostawione na przestrzeni lat przybudówki, a teren wokół hangaru został uporządkowany. Obiekt, który do 2009 roku był w rękach MPK, ciągle jest jednak wymaga sporych nakładów.

Muzeum Inżynierii Miejskiej planuje dać mu nowe życie, tworząc w tym miejscu nową przestrzeń ekspozycyjną. Będą tu pokazywane m.in. zabytkowe autobusy czy tramwaje. To powrót do historii tego obiektu, który przez długi czas, po likwidacji lotniska, pełnił rolę zajezdni autobusowej. – Oddział będzie służył głównie do prezentacji wielkogabarytowych zabytków techniki, takich jak tramwaje, autobusy, pojazdy służb technicznych – mówi Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej. W dalszej perspektywie ma tam też powstać miejsce do prowadzenia prac badawczych, archiwizacyjnych i innych związanych z zabytkami techniki.

Najpierw ekspozycja, potem zieleń

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, muzeum chciałoby udostępnić hangar zwiedzającym do 2020 roku. – Z uwagi na zakres i koszty, projekt podzieliliśmy na kilka etapów. W pierwszym etapie zostanie zrealizowana najważniejsza część, czyli adaptacja budynku hangaru i kotłowni na cele muzealne i edukacyjne, wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego terenu inwestycji – informuje dyrektor Gój. Drugim etapem miałoby być zagospodarowanie przestrzeni zielonej na działce należącej do muzeum.

Realizacja tych wszystkich zamierzeń będzie zależała od tego, czy znajdą się na ten cel pieniądze. MIM złożyło już wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

ZZM tworzy park

Co istotne, równolegle do działań muzeum w sprawie nowego oddziału, Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje się do utworzenia parku na sąsiadującej z hangarem działce. To projekt z budżetu obywatelskiego z 2016 roku, który po okresie sporów prawnych jest już coraz bliżej realizacji. Dzięki temu, mieszkańcy zabetonowanej w ostatnich latach części Czyżyn zyskają zieloną przestrzeń, a planowane muzeum już na starcie będzie się mogło cieszyć przyjaźniejszym i przyciągającym zwiedzających sąsiedztwem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny