Tak mają wyglądać schody w Podgórzu. Wygrała czerwień [ZDJĘCIA]

Zwycięska koncepcja przebudowy schodów fot. Arch_It Piotr Zybura, fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

39 prac wpłynęło w konkursie na koncepcję przebudowy charakterystycznych schodów w Podgórzu pomiędzy ulicami Kalwaryjską i Zamoyskiego. W piątek jury konkursowe wybrało tę, która zostanie zrealizowana.

Jako najlepszą wybrano wyróżniającą się czerwoną kolorystyką niemal wszystkich elementów koncepcję, przygotowaną przez wrocławską pracownię Arch_It Piotr Zybura. Jury doceniło „bardzo czytelną decyzję urbanistyczną, której efektem projektowym jest kreacja znaku w tkance Starego Podgórza”. – Dzięki jakości rozwiązań architektonicznych, a w tym dzięki jednolitej kolorystyce, praca niesie w sobie potencjał dla zbudowania miejsca szczególnego, miejsca spotkań i różnych form aktywności społecznej – czytamy w uzasadnieniu.

W koncepcji zaplanowano miejsca do siedzenia i zieleń. Uwagę zwraca winda, do której od strony ulicy Zamoyskiego dochodzi się przez „mostek”.

Zwycięzca konkursu nie tylko otrzyma 10 tysięcy złotych, ale też zostanie zaproszony do negocjacji dotyczących przygotowania dokumentacji projektowej.

Na podium

Na drugim miejscu znalazła się koncepcja Pracowni Architektury Opaliński:

 

Na trzecim wspólna praca Joanny Migut, Pawła Miguta, Adama Derlatki i Agnieszki Gozdek:


 

Prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12.

Okaże się w przetargu

Realizacja wybranego pomysłu ma zapewnione finansowanie. W tym roku w budżecie znalazło się na ten cel 250 tys. zł, a na 2018 zarezerwowano milion złotych. To, ile ostatecznie będzie kosztować rewitalizacja schodów, okaże się dopiero po przetargu.

Organizatorem konkursu było miasto, a współorganizatorem – Stowarzyszenie Architektów Polskich. W sądzie konkursowym znaleźli się przedstawiciele SARP, rady miasta, rady dzielnicy i ZIKiT-u.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale