Taras widokowy i kawiarnia na dachu. Będzie nadbudowa Fabryki Schindlera

Fabryka Schindlera fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według planów, w drugim kwartale 2019 roku rozpocznie się modernizacja Fabryki Schindlera. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przy ul. Lipowej 4 czeka sporo zmian –  na dachu budynku ma powstać niewielki taras widokowy i kawiarnia. Koszt prac to 8 mln zł.

Fabrykę Schindlera czekają duże zmiany. W drugim kwartale 2019 roku rozpocznie się modernizacja budynku, w którym mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Powodem przebudowy jest coraz większa liczba zwiedzających – w 2010 roku było to 110 tys. osób, w 2017 było to już 428 tys. osób. Istotne jest przy tym zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania oraz udostępnienia całej wystawy osobom niepełnosprawnym.

– Będzie to możliwe poprzez przebudowę ciągów komunikacyjnych, w tym budowę korytarza na dachu budynków, a także umieszczenie dodatkowej windy przy budynku B – mówi Filip Obara z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. – Obecnie istnieje jeden szyb windowy, co powoduje, że niepełnosprawny musi przejeżdżać dodatkowo przez całe piętro ekspozycji – dodaje.

Plan zakłada powstanie m.in. osobnego wejścia i wyjścia do budynku czy przestronnego foyer. Hall ma zostać poszerzony w taki sposób, aby ułatwić komunikację w części recepcyjnej. Swoje miejsce zmieni kasa biletowa. Znajdzie się w dalszej odległości od szatni i wejścia, będzie też oddzielona od muzealnego sklepu – dzięki temu nie będą nachodziły na siebie poszczególne kolejki. Dwukrotnie ma zostać zwiększona powierzchnia sali wystaw czasowych.

Nadbudowa „Fabryki”

To jednak nie koniec. W planach jest również nadbudowa obiektu przy ul. Lipowej 4. Na dachu ma powstać kawiarnia z kuchnią cateringową dla zwiedzających, sklep muzealny oraz niewielki taras widokowy. Przeszklony korytarz będzie łączył windy i schody w obu końcach budynku.

Według planów, prace mają się zakończyć latem 2020 roku. Koszt modernizacji to 8 mln zł – inwestycję wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od fabryki naczyń emaliowanych do oddziału muzeum

Fabryka Emalia Oskara Schindlera znajduje się w budynku, który powstał w 1938 roku jako Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord”. W listopadzie 1939 roku Schindlera przejął zarząd powierniczy nad fabryką znajdującą się w stanie upadłości, a początkiem 1940 roku wydzierżawił fabryczne budynki i zmienił nazwę na Deutsche Emailwarenfabrik (DEF).

Dwa lata później nadbudowano halę „sztancowni”, dzięki czemu powstał trzykondygnacyjny obiekt, w którym znajdowały się wzorcownia, magazyny, zaplecze socjalne i administracyjne oraz gabinet i mieszkanie Schindlera. W 1947 roku fabrykę przejął Skarb Państwa. Od następnego roku trafiła pod zarząd Zakładów Wytwórczych Podzespołów Telekomunikacyjnych „Telpod”.

W 2007 roku podjęto decyzję o oddaniu budynku MHK, które utworzyło tam swój nowy oddział. Stała ekspozycja „Kraków – czas okupacji 1939–1945” to opowieść o Krakowie oraz losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej.

News will be here