Teatr Stu będzie finansowany wyłącznie przez miasto?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury radni rozmawiali na temat przejęcia w całości przez miasto finansowania Teatru Stu. Przypomnijmy, że za tę kwestię odpowiada również województwo. Jak zaznacza założyciel i dyrektor artystyczny, Krzysztof Jasiński, ułatwiłoby to wiele spraw związanych z zarządzaniem placówką.

Trwa dyskusja na temat przejęcia przez miasto finansowania Teatru Stu. Podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury radni rozmawiali o projekcie uchwały kierunkowej, napisanej przez radną Małgorzatę Jantos.

Czytamy w niej m.in. o tym, że priorytetem na kolejne lata będzie wykupienie budynku nr 16 przy al. Krasińskiego od Towarzystwa Urzędników Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa – aktualnego właściciela kamienicy nr 18, w której znajduje się zaplecze techniczne sceny, garderoby czy magazyn dekoracji. Teatr jest jego użytkownikiem do 2030 roku. Do tego dochodzą oczywiście kwestie finansowania teatru, „na wskroś krakowskiego”.

„Teatr jest finansowany w 60% przez Urząd Marszałkowski i w 40% przez Urząd Miasta. Proponujemy więc, aby skończyć z tą sytuacją i przejąć Teatr Stu przez miasto” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Teatr jest „krakowski”

Idei finansowania przez miasto Teatru Stu od dawna przychylny był jego założyciel i dyrektor artystyczny Krzysztof Jasiński. Ocenia, że znacznie ułatwiłoby to zarządzanie teatrem.

Od dawna mówiłem o tym, żeby to właśnie miasto w całości przejęło finansowanie Teatru Stu – mówił podczas posiedzenia komisji kultury Jasiński. – W końcu mamy w nazwie słowo „krakowski” i jesteśmy miejskim teatrem – zaznacza.

Jasiński podkreśla również, że repertuar na spektakle jest tworzony z dwuletnim wyprzedzeniem, a bilety sprzedawane już rok wcześniej. – Zależy mi przede wszystkim na rozwoju tej instytucji – podkreśla.

Prawie 1 mln od miasta

Jakiś czas temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował do zarządu województwa małopolskiego pismo, w którym zaznaczył chęć uporządkowania spraw związanych z placówką. Jednak do tej pory nie otrzymał odpowiedzi. Jeśli rada miasta przyjmie proponowaną uchwałę, zostaną podjęte konkretne kroki w celu jej realizacji. Jak mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, przejęcie finansowania przez miasto na pewno uporządkowałoby wiele spraw związanych z funkcjonowaniem instytucji. Zaznacza jednak, że do tej pory relacje pomiędzy organizatorami przebiegały jak najbardziej poprawnie.

Teatr Stu od stycznia 1999 roku jest samorządową instytucją kultury, której organizatorami są Samorząd Województwa Małopolskiego i Gmina Miasta Krakowa. W tym roku z budżetu miasta teatr otrzymał prawie 1 mln zł, a z urzędu marszałkowskiego ponad 1,35 mln zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale