Teatry z całej Polski wystąpią w Krakowie

scena ze sztuki "Kronos" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego fot. Natalia Kabanow

Znamy program 7. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Formacje z całej Polski przyjadą do Krakowa, by między 5 a 13 grudnia dać pokaz kondycji współczesnego teatru. Podczas imprezy odbędzie się konkurs dla polskich spektakli teatralnych, a zwycięzców wybierze międzynarodowe jury.

Tegoroczna edycja festiwalu pełna jest zarówno sztuk eksperymentalnych jak i tych, które wykorzystują klasyczne środki przekazu. Doskonale wpisuje się to we współczesną dyskusję nad tym, jaki kierunek rozwoju powinien przyjąć polski teatr. – Bardziej od pola walki, chcemy stworzyć przestrzeń dla teatralnego przymierza, świadomej i niepozbawionej szacunku konfrontacji – mówi o istocie imprezy jej dyrektor artystyczny, Bartosz Szydłowski.

Inferno, Purgatorio, Paradiso

Festiwal składa się z trzech części, nawiązujących do trzech światów w „Boskiej Komedii” Dantego. Kluczowym elementem jest Inferno – piekielny konkurs, w którym weźmie udział 13 spektakli, ocenianych przez międzynarodowe jury. W przestrzeń czyśćca zabiorą nas z kolei sztuki podejmujące próbę dialogu z publicznością. Natomiast festiwalowe niebo zarezerwowane jest dla młodych z krakowskiej PWST.

W ramach festiwalu zostanie w Krakowie wystawionych kilkadziesiąt sztuk teatralnych. – Staraliśmy się układać tak, żeby wszystkie te spektakle można było zobaczyć. To oczywiście się nie uda. Jedna osoba nie ma możliwości zobaczenia ich wszystkich – komentuje Bartosz Szydłowski.

Konkurs rodem z piekła

Co decyduje o wadze festiwalu Boska Komedia? Przede wszystkim to, że sprowadza on do naszego miasta wszystkie najlepsze premiery ostatniego sezonu. Krakowianie mają zatem możliwość zapoznania się z teatrami z całej Polski, które poruszają niekiedy trudne tematy, takie jak starość czy ojcostwo. Ale to nie wszystko. Do Krakowa przyjadą bowiem znawcy i krytycy teatralni z Brazylii, Irlandii, Indii, Kanady, Niemiec, USA i Węgier, którzy zasiądą w jury konkursu Inferno.

– Olbrzymia ilość międzynarodowych gości sprawia, że Boska Komedia jest najważniejszą platformą promocji polskiego teatru za granicą. Myślę, że i tym razem uda się utrzymać zarówno napięcie jak i podniecenie związane z faktem przyznawania nagrody w sekcji konkursowej. Będziemy też mieli szansę na to, by te najlepsze spektakle z Polski wyjechały na festiwale międzynarodowe – mówi Magdalena Sroka, zastępca prezydenta ds. kultury i promocji miasta.

W tegorocznym konkursie udział wezmą następujące spektakle:
*„Chór sierot” – reż. Jerzy Zoń; Teatr KTO
*„Druga kobieta” – reż. Grzegorz Jarzyna; TR Warszawa
*„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” – reż. Agnieszka Glińska; Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza
*„Dziady” – reż. Radek Rychcik; Teatr Nowy w Poznaniu
*„Klątwa, odcinki z czasów beznadziei” – reż. Monika Strzępka; Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr IMKA w Warszawie
*„Kronos” – reż. Krzysztof Garbaczewski; Teatr Polski we Wrocławiu
*„The Hideout/Kryjówka” – reż. Paweł Passini, netTheatre
*„Paradiso” – reż. Michał Borczuch; Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
*„Przemiany” – reż. Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska; Teatr Groteska
*„Tato” – reż. Małgorzata Bogajewska; Teatr Bagatela
*„Towiańczycy, królowie chmur” – reż. Wiktor Rubin; Narodowy Stary Teatr w Krakowie
*„Wycinka. Holzfällen” – reż. Krystian Lupa; Teatr Polski we Wrocławiu
*„Droga śliska od traw” – reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak; Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
*„Karaoke sakralne. Mozart Requiem” – reż. Cezary Tomaszewski; Capella Cracoviensis
*„Jakiś i Pupcze” – reż. Piotr Szczerski; Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

News will be here