Tej nocy krakowskie muzea nie zasną

Czy w tym roku w kolejce do zwiedzania krakowskich muzeów również ustawią się tłumy? fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w ten piątek rozpocznie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w Krakowie – Noc Muzeów. Tym razem swoje podwoje dla zwiedzających otworzą 24 instytucje – w tym m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa czy Muzeum Historii Fotografii. Placówki będą czynne do 1.00 w nocy.

Biletem wstępu do muzeów w nocy z 18 na 19 maja jest specjalnie wybita moneta w symbolicznej cenie 1 zł. Pamiątkę można zakupić we wszystkich instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości,  motywem przewodnim są w tym roku „Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej”.

Klimat dawnych lat

Muzealne święto rozpocznie się o godzinie 18.00. Wówczas w ogrodzie Muzeum Archeologicznego nastąpi uroczysta inauguracja. Na dłużej będzie się można zatrzymać w samej placówce – to właśnie tu, 160 lat temu otwarto pierwszą w Krakowie wystawę „Starożytności krajowe”.

– Otwarta w 1858 roku ekspozycja, w zaledwie 4 miesiące, przyciągnęła 16 tys. widzów. Tej nocy odtworzymy jej klimat. Oprócz samych zabytków, zaprezentujemy dokładnie odwzorowaną tkaninę, na której wówczas się znajdowały. Przygotowaliśmy też wrota czasu, przez które wejdziemy w archeologię XXI wieku – mówi Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Oprócz tego, chętni będą mogli się przekonać, w jakich butach mógł chodzić Mikołaj Kopernik. To wszystko w ramach wystawy „każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.

Magia fotografii w zabytkowej Strzelnicy

Interesującą propozycję przygotowało również Muzeum Historii Fotografii. Chociaż trwa remont jego dotychczasowej siedziby, zwiedzający nie będą mieli na co narzekać – na placu Marii Magdaleny trwa wystawa „Niepodległość sfotografowana”. Jeżeli jednak ktoś akurat będzie w tym czasie przebywał na Woli Justowskiej, niech zajrzy do dawnej Strzelnicy.

– Odwiedzający nas tej nocy krakowianie będą mogli  wziąć udział w pokazach związanych z technikami fotograficznymi, optyką, światłem i barwą. Będzie można rysować za pomocą camery lucidy czy camery obscura. Będzie tez lustro magiczne i zabawy z próbą zgadywania koloru przy różnym świetle – mówi Marek Świca, dyrektor MHF.

O nowej, tymczasowej siedzibie MHF przeczytacie TUTAJ

Oko w oko z Wyspiańskim

Na swojej liście zwiedzania nie można przegapić Muzeum Narodowego w Krakowie. Oczywiście warto zajrzeć do „Damy z gronostajem”, ale przy okazji odwiedzić „Wyspiańskiego”. W ramach pokazu zostanie zaprezentowane dzieło „Liście i kwiat kasztanowca” oraz „Róże” – projektu dekoracji malarskiej do westybulu Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie.

W Gmachu Głównym trwają również wystawy „Sytuacja się zmieniła”, „Teraz komiks!” i „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Informacje na temat wydarzeń w poszczególnych oddziałach znajdują się na stronie MNK

Jak kochać ojczyznę, należąc do świata

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zachęca do odwiedzin wystawy „Ojczyzna w sztuce”.

– To prezentacja 66 artystów międzynarodowych. Wystawa nie definiuje, nie odpowiada na pytania, natomiast stara się w jakiś sposób zasugerować, jak można kochać ojczyznę, należąc do świata. Jak zachować ojczyznę i być człowiekiem globalnym – mówi Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u.

Podczas Nocy Muzeów odbędzie się konkurs na stworzenie komentarza do wybranych prac pokazywanych na ekspozycji. Najbardziej interesujące zostaną nagrodzone.

W temacie niepodległości

Pozostańmy jeszcze w tej tematyce. W Muzeum Armii Krajowej nadal można zobaczyć wystawę „Piękna Niepodległa”, opowiadającej o ogromnej roli kobiet, jaką odegrały w odzyskaniu niepodległości. Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie 51 ½ Swoszowice przygotowało wystawę „Nasza Ojcowizna – 100 lat niepodległości”.

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty zaprasza natomiast na autobusowy objazd po fortach „Nowohuckie Forty w przededniu odzyskania niepodległości”.

MHK w tym roku otworzyło dla zwiedzających dwa nowe oddziały – Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51 oraz Thesaurus Cracoviensis przy ul. Księcia Józefa 337. Tej nocy placówki również otworzą swoje podwoje dla zwiedzających. Odbędą się również oprowadzania po Wieży Ratuszowej, gra miejska, która rozpocznie się w Pałacu Krzysztofory, a po Trasie Obronności (Celestat – Barbakan – Mury Obronne) oprowadzi Bractwo Kurkowe.

Ci, którzy zdecydują się na zwiedzanie w rejonie Starego Miasta, o 21.30 będą mogli chociaż na chwilę zatrzymać się przy Sukiennicach. Na fasadzie budynku zostanie wyświetlony pokaz multimedialny „Muzeum Utracone 2018”.

Pełny program Nocy Muzeów dostępny na stronie www.krakowskienoce.pl.

comments powered by Disqus