Teren dawnego obozu Płaszów ciągle zarasta

fot. Dominika Jaruga

Od 2012 roku miasto dwukrotnie przeprowadziło akcje sprzątania byłego nazistowskiego obozu Płaszów. Pracom przyświecało hasło „uczytelnienia”, czyli takiego przystosowania terenu, by można go było świadomie zwiedzać. Postawiono nowe tablice informacyjne, usypano żwirowe ścieżki, usunięto chwasty i samosiejki. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa zwraca jednak uwagę, że teren w dalszym ciągu zarasta.

Teraz efekt ma być trwalszy

– Efekt, który tam został osiągnięty, jest daleki od zamierzonego – mówi Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK. Został już rozpisany przetarg na kolejny etap porządkowania terenu obejmujący – podobnie jak wcześniej – wycinkę samosiejek i wysypanie żwiru.

Jak mówi Wilamowski, prace mają odsłonić i ułatwić dostęp do takich miejsc, jak pozostałości dawnego cmentarza żydowskiego, ścieżki obozowe, plac apelowy i fundamenty baraków.

Gminie żydowskiej zależy na czytelności terenu

Na utrzymaniu w dobrym stanie terenów obozu zależy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Jej prezes Tadeusz Jakubowicz potwierdza, że uporządkowane wcześniej miejsca dziś znów wymagają interwencji. Tak jest m.in. z placem apelowym, gdzie przez wysypany niedawno żwir przebijają się już chwasty. – W zagranicznej prasie po renowacji ukazały się piękne zdjęcia i faktycznie, gdy ktoś wszedł na ten teren, widział zaangażowanie i pracę, jaka została włożona. Szkoda byłoby to zmarnować – mówi Jakubowicz. Ubolewa równocześnie, że spacerują tam ludzie z psami, nie doceniający tragicznej historii tego miejsca.

Gmina żydowska prowadzi też własne prace w miejscu cmentarza żydowskiego, gdzie pod warstwą ziemi odnaleziono pozostałości wielu nagrobków. Prezes Jakubowicz marzy o tym, by kiedyś teren obozu był opisany profesjonalnymi dwujęzycznymi tablicami, a dawny karcer obozowy, tzw. „Szary Dom”, był udostępniony zwiedzającym. Dziś znajdują się tam mieszkania komunalne, a gmina prowadzi rozmowy z miastem na temat ewentualnej zamiany na inne nieruchomości.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapewnia, że dba o teren obozu i wykonuje bieżące prace, polegające na koszeniu i wycince.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze