To już koniec Nocy Muzeów? Wszystko przez nową interpretację przepisów o podatku VAT

Noc Muzeów w Krakowie fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

W tym tygodniu dużo mówi się o nowej interpretacji przepisów o podatku VAT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Może się to wiązać z końcem bezpłatnych Nocy Muzeów dla zwiedzających. W przyszły czwartek odbędzie się zwołana w związku z tym Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

O co tak naprawdę chodzi? Jak dotąd, urzędy skarbowe uznawały wydarzenie jako działalność promocyjną instytucji, dzięki czemu mogła ona odliczyć całość VAT-u z wydatków. Teraz sytuacja ulegnie zmianie.

Wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na poselskie interpelacje stwierdził, że jest to promowanie – oprócz działalności statutowej, również działalności gospodarczej danej instytucji. Zapowiedział, że wyda jednolitą interpretację dla muzeów, według której będą zobowiązane stosować tzw. preproporcję.

Bez 100% VAT-u

– W związku z tymi zmianami interpretacyjnymi istnieje zagrożenie, że muzea nie będą mogły, tak jak dotychczas, odliczyć 100% albo prawie 100% VAT-u od faktur otrzymanych od kontrahentów, a jakąś część, która będzie różnie ustalona – na przykład na podstawie struktury przychodów, w które wlicza się również dotacje – tłumaczy Krystyna Pankau, główna księgowa Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zatem w praktyce dla instytucji oznacza to nieraz kilkaset tysięcy złotych mniej w budżecie, ponieważ będą one mogły liczyć jedynie na kilkadziesiąt procent odzyskiwanego podatku VAT.

– W przypadku dużych instytucji, jeżeli wartość jakiejś inwestycji wynosi na przykład 10 milionów złotych, a w tej kwocie jest zawarty 23% VAT – np. dwa miliony złotych, to muzeum odliczy z tego 600 tysięcy, a 1 milion 400 złotych będzie kosztem, co znacząco podwyższa koszt inwestycji. To naprawdę nie chodzi o małe, ale o duże kwoty – tłumaczy Pankau.

Nasza rozmówczyni dodaje, że różnica ta bierze się stąd, że cena biletów wstępu do muzeum jest nierentowna.

– One w niewielkim stopniu pokrywają koszty działalności muzeum. Zarówno konserwacja, jak i przechowywanie zbiorów służy przyszłej sprzedaży. Prawo do odliczenia VAT z konkretnej faktury uzależnione jest od jej związku z bieżącą lub przyszłą działalnością gospodarczą instytucji – mówi.

Krakowski problem

Nie da się ukryć, że w wielu miastach Polski będzie to spory kłopot. I nie ominie on również Krakowa. W końcu w naszym mieście organizowany jest cykl Krakowskich Nocy, na który oprócz Nocy Muzeów składają się też m.in. Noc Teatrów czy Noc Poezji. Do tego warto wspomnieć również o Wiankach, które odbywają się na terenie całego Krakowa, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Już w najbliższy czwartek na ten temat dyskutować będą przedstawiciele Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Interwencję podjęli też radni miasta, którzy przygotowali dla prezydenta Polski i ministra finansów rezolucję, w której apelują o zmianę decyzji.

– Przedstawiciele Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich zamierzają zwrócić się do Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM Polska) i Stowarzyszenia Muzealników Polskich z wnioskiem o wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Przecież ideą krakowskiej Nocy Muzeów jest bezpłatne udostępnianie muzeów zwiedzającym. Dlatego będziemy dążyć do tego, aby zasada ta została utrzymana w kolejnych latach – informuje Dariusz Nowak z biura prasowego urzędu miasta.

Czy jest jakieś rozwiązanie?

W kontekście nowej interpretacji podatkowej pojawia się również pytanie o rozwiązanie umożliwiające ograniczenie strat. Jak mówi Krystyna Pankau, trzeba by było wprowadzić odpłatności na wszystkie – bez wyjątku – wejścia do muzeum i imprezy organizowane przez instytucje.

– Biorąc pod uwagę stanowiska organów podatkowych, niekoniecznie musi być to cena pokrywająca koszty, bo to niemożliwe. Wtedy nikt nie przychodziłby do muzeum, gdyby ceny pokrywały je wszystkie! Może to być odpłatność na niskim poziomie, byleby miała ona miejsce – ocenia Krystyna Pankau.

 

 

comments powered by Disqus