„Trener jest nieraz kimś ważniejszym od rodziców” - konferencja dotycząca sportowej walki z nałogiem

Ponad 300 trenerów i instruktorów sportowych, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą wzięło udział w konferencji szkoleniowej, dotyczącej profilaktyki uzależnień poprzez sport i edukację. Dyskutowano m.in. o dopalaczach, niebezpieczeństwach używania suplementów diety i odżywek, a także o cyberprzepomocy.

W bezpłatnym szkoleniu zorganizowanym przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień i Wydział Sportu UMK wzięło udział we wtorek prawie 320 trenerów i instruktorów sportowych, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. To już druga tego typu konferencja - pierwsza, która odbyła się w styczniu, cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem i przyciągnęła ponad 500 uczestników. Organizatorzy podkreślają, że Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, które organizuje tego typu spotkania.

Trener - współczesny autorytet

– Jesteście autorytetami dla dzieci oraz młodzieży i to do was ci młodzi ludzi często w pierwszej kolejności przychodzą z różnymi problemami, o których nie rozmawiają nawet z rodzicami – komentowała Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i sportu oraz wyjaśniała, że bardzo ważne jest to, aby trenerzy i wychowawcy sportowi dobrze znali obecne metody przeciwdziałania uzależnieniom. – Najlepszą taką metodą od lat jest aktywność fizyczna i sport – zaznaczała.

– Takie konferencje są ważne dla osób, które zajmują się nieraz nie tylko trenowaniem młodych ludzi, ale też ich wychowaniem. Zadaniem trenera jest przekazywanie najważniejszych wartości – że sport powinien być czysty i uczciwy – tłumaczy Robert Bretner z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz dodaje, że jeśli chodzi o uzależnienia wśród osób trenujących, to są to raczej jednostkowe przypadki, ale jest ich na tyle dużo, aby nie przechodzić obok nich obojętnie. – Staramy się reagować w takich sytuacjach, kiedy widzimy, że dana osoba może sięgać po alkohol, klasyczne czy też nowe narkotyki. Musimy to robić w sposób naturalny, bo często trener jest dla takich osób kimś ważniejszym od rodziców – podsumowuje Bretner.

„Takie szkolenia są potrzebne”

Dyrektor sportowy KS Wróblowianka Kraków Artur Markiewicz przyznaje, że takie szkolenia są bardzo potrzebne, przede wszystkim dlatego, że młodzi ludzie powinni współpracować z wykwalifikowaną kadrą trenerską, która będzie wiedziała jak skutecznie im pomóc. – Mam nadzieję, że jest to początek szkoleń dla osób zarządzających klubami. Nie ma co udawać, że problem uzależnień nie dotyczy organizacji sportowych, a im wcześniej jest rozpoznany, tym wcześniej można zareagować – wyznaje oraz dodaje, że tego typu bezpłatnych kursów jest mało i powinno być ich znacznie więcej, zwłaszcza że większość trenerów to osoby młode, których nie stać na regularne odpłatne szkolenia.

Alkohol, dopalacze i odżywki

Na konferencji zaproszeni specjaliści poruszyli m.in. temat niebezpieczeństwa używania suplementów diety, odżywek oraz substancji psychoaktywnych przez sportowców.

Piotr Hydzik, kierownik Kliniki Toksykologii Collegium Medicum UJ, tłumaczył jak dopalacze i inne substancje psychoaktywne działają na ludzki organizm oraz jak mogą wpływać na sportowe wyniki. Poruszył on także temat odżywek oraz suplementów diety, które według niego są przemyślanym chwytem reklamowym, a nie sposobem na zdrowie.
– Suplementy białkowe i preparaty odchudzające bardzo często uzależniają. Nieraz są to preparaty ziołowe, które zmieszane z lekami przeciwzapalnymi czy przeciwbólowymi zwiększają ryzyko krwawień i muszą zostać odstawione nawet przed operacjami – wyjaśniał.

Podczas szkolenia dyskutowano również o zjawisku spożywania alkoholu wśród dzieci i młodzieży, nowych substancjach psychoaktywnych i tradycyjnych narkotykach, cyberprzemocy oraz procedurach postępowania w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży demoralizacją i przestępczością.

Kolejna edycja odbędzie się 19 czerwca.

comments powered by Disqus