Trochę kultury w 2018 roku. Lokalne centra dla mieszkańców i nowe muzeum

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto w tym roku przeznaczy prawie 38 mln zł na kulturalne inwestycje. Według planów wiosną zostanie otwarte Muzeum Podgórza – nowy oddział MHK. Oprócz tego, istotne będzie powstanie lokalnych centrów kultury takich jak w nowohuckich Kantorowicach.

Prawie 38 mln zł wyda w tym roku miasto na inwestycje związane z kulturą i dziedzictwem. Chodzi konkretnie o budowę kulturalnych obiektów i przystosowanie niektórych budynków do takich celów, budowę nowych czy rewitalizację zabytków.

Za część zadań będzie odpowiadał Zarząd Inwestycji Miejskich. Jak przyznaje dyrektor Janina Pokrywa, wśród zadań znalazły się przede wszystkim centra i ośrodki kultury.

– Są one najbliższe mieszkańcom i to z takich miejsc krakowianie korzystają na co dzień – uzasadnia.

Dlatego też jesienią w nowohuckich Kantorowicach zostanie otwarty dom kultury. Prace już się rozpoczęły, a obiekt będzie sąsiadował z „Ogrodem Nowej Huty”. Główna sala będzie miała możliwość wydzielenia na dwie mniejsze, z odrębnymi wejściami. Nie zabraknie pomieszczeń socjalnych, administracyjnych i gastronomicznych.

W grudniu 2017 roku oficjalnie zaprezentowano koncepcję architektoniczną ośrodka Ruczaj. W nadchodzących miesiącach planowane jest opracowanie dokumentacji projektowej i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. W planach jest również przygotowanie kolejnego domu kultury, tym razem w Podgórzu przy ul. Koszykarskiej.

„Podgórze – historia z przyszłością”

Zostańmy jeszcze na moment w Podgórzu. To właśnie tu, w dawnym zajeździe pod św. Benedyktem u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej, już wiosną ma zostać otwarte Muzeum Podgórza. Zaadaptowano pomieszczenia, w których będą prezentowane wystawy, m.in. stała ekspozycja „Miasto pod kopcem Kraka”, przebudowano klatkę schodową, dobudowano szyb windowy.

Obecnie placówka jest wyposażana w urządzenia wystawiennicze. Cóż, jak twierdzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, tego typu muzea „robią coraz większą karierę”. Podkreślał to podczas debaty „Muzeum Podgórza… cdn. Ile muzeów lokalnych powstanie w Krakowie?” w październiku 2017 roku.

– Powstaje z dialogu ze społecznością lokalną i dzięki temu, że społeczność ta go sobie wymyśliła. W przypadku Muzeum Podgórza społeczność dojrzała do tego, aby takie muzeum mieć i przez to muzeum  się wyrażać – mówił.

Biblioteka w zabytkowym zajeździe

Z Podgórza udajmy się na Kazimierz. To właśnie tu, w dawnym zajeździe kazimierskim, u zbiegu ulic Krakowskiej i Węgłowej, będzie mieściła się Biblioteka Kraków. W tegorocznym budżecie znalazły się środki na przygotowanie adaptacji kamienicy na potrzeby instytucji. Budynek zostanie rozbudowany o przeszklony hol, będzie miała miejsce wymiana dachu, instalacji wewnętrznych i odtworzenie historycznych lokalizacji lukarn.

Do końca roku mają zostać opracowane dokumenty, pozwalające na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Zakończenie prac jest przewidywane na rok 2020. Do tej pory siedziba Biblioteki Kraków będzie się znajdować w budynku Dworca Głównego przy placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Podgórze Nowa Huta
News will be here