Trwa zbiórka na motyli ogród na Zabłociu. Studenci wierzą, że się uda

W tym miejscu ma powstać motyli ogród fot. facebook.com/narogudekerta

Do wtorku 59 osób dołożyło się do projektu #naroguDekerta. To inicjatywa grupy studentów UJ, którzy w miejscu zaniedbanego zieleńca na Zabłociu chcą utworzyć tzw. „park kieszonkowy”. Bardzo liczą na to, że do 29 stycznia uda się zebrać minimalną kwotę 20 tysięcy złotych na platformie crowfundingowej.

Ogród ma powstać u zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego. To nieduży obszar, niecałe sześć arów. Studenci mają jednak na niego ciekawy pomysł, opracowany we współpracy z architektami i Zarządem Zieleni Miejskiej.

Motywem przewodnim tego miejsca mają być motyle. – To ma być atrakcja naszego parku. Nie będziemy tam żadnych motyli na siłę przywozić, tylko zostaną tam posadzone specjalne kwiaty i krzewy, wybrane przez specjalistów, którzy się na tym znają. I to te rośliny mają przyciągnąć do nas motyle. Będą też dla nich specjalne drewniane domki – wylicza Katarzyna Zając, jedna z organizatorek akcji.

Zamontowane zostaną wygodne ławki, drewniana instalacja ze słowem „motyl” w różnych językach oraz płyty chodnikowe z grami podwórkowymi. W centrum skweru posadzona już została wiśnia ozdobna, obok której umieszczona zostanie tablica informująca o inicjatywie.

4 tysiące w 19 dni

Na portalu polakpotrafi.pl od 15 grudnia trwa zbiórka pieniędzy na zagospodarowanie skweru. Jak dotąd wpłynęło 59 wpłat, na łączną kwotę ponad 4 tysięcy złotych. To jednak jeszcze za mało.

– Musimy zebrać 20 tysięcy. Jeśli się to nie uda, pieniądze wrócą do ofiarodawców, a projekt nie będzie realizowany. Ale na pewno uzbieramy, robimy wszystko, żeby się udało – zapewnia Katarzyna Zając. Organizatorzy przygotowują kolejne akcje promocyjne, nawiązali też kontakt z okolicznymi firmami.

Miasto trzyma kciuki

Jeśli uzbierają tę minimalną kwotę, miasto dołoży im pieniądze na potrzebne rośliny. Jeśli uda się zebrać większe kwoty, projekt zostanie rozszerzony: będzie można np. zamontować lepsze ławki czy solarne ładowarki. – Mamy przygotowany cały plan, co będziemy mogli rozbudować, jeśli pieniędzy będzie więcej – mówi studentka. Po utworzeniu skweru jego utrzymaniem będzie się już zajmować Zarząd Zieleni Miejskiej.

Miasto od początku wsparło inicjatywę. – Mamy nadzieję, że młodzi ludzie związani z projektem „Na rogu Dekerta” znajdą swoich naśladowców i będziemy mogli coraz częściej współpracować z osobami, które są tak zaangażowane i chcą realizować swój projekt od początku do końca, bo daje im to frajdę, satysfakcję i naukę – komentuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa.

Akcję można wesprzeć na portalu polakpotrafi.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze