Trzy buspasy w planach ZIKiT

fot. Marek Marszałek

W trzech miejscach w mieśccie mogą się pojawić nowe buspasy. ZIKiT na razie nie potwierdza tych informacji, ale przyznaje, że działania w tym kierunku są prowadzone.

Jak podaje autor bloga o komunikacji miejskiej Jacek Mosakowski, autobusy zyskają wydzielone dla siebie pasy na ciągu ulic Wielickiej i Kamieńskiego, na odcinku od ulicy Pilotów przez Młyńską do ronda Barei i na odcinku ul. Armii Krajowej.

W pierwszym przypadku byłaby to modyfikacja rozwiązania już istniejącego. Tymczasowy buspas, wprowadzony w związku z inwestycją kolejową, funkcjonuje na odcinku ul. Kamieńskiego – przez całą dobę, przy czym mogą z niego korzystać również kierowcy samochodów przewożących przynajmniej dwie inne osoby. Teraz miałby działać na dłuższym odcinku, już od przystanku „Wlotowa” na Wielickiej. Obowiązywałby za to tylko w godzinach porannego szczytu w dni powszednie, kiedy autobusy mają największy problem z przejazdem, a przez resztę dnia wszyscy mogliby korzystać z niego bez ograniczeń.

Dłuższy niż w pierwotnych planach miałby być również buspas na Pilotów. Nie kończyłby się na rondzie Młyńskim, ale pozwalał autobusom uniknąć korka także na ulicy Młyńskiej i dojechać do ronda Barei. Z kolei na Armii Krajowej zmiana miałaby dotyczyć tylko odcinka przed zwężeniem przy wiadukcie kolejowym, od strony ulicy Zarzecze.

„Coś jest na rzeczy”

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie potwierdza na razie żadnej z tych informacji ani co do zakresu, ani co do godzin funkcjonowania. Przyznaje jednak, że sprawy są w toku. – Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale rzeczywiście te trzy miejsca są bardzo poważnie brane pod uwagę – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego miejskiej jednostki.

Jak ocenia, najmniej kontrowersji wiąże się z buspasem na ul. Armii Krajowej, który pojawiłby się tylko na krótkim odcinku przy zwężeniu. – Najbardziej podzielone zdania są w sprawie ulicy Pilotów. Musimy uwzględnić interesy wszystkich uczestników ruchu – mówi Hamarnik.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale