Trzy kroki do bezpiecznych wakacji

Wakacje to czas beztroski, wypoczynku i letniego szaleństwa. Zdarza się jednak, że plany potrafią legnąć w gruzach przez jedno pechowe zdarzenie. Wypadek, włamanie, czy awaria samochodu potrafią popsuć nawet najlepiej zorganizowany wyjazd. Dlatego podczas planowania wypoczynku należy wziąć pod uwagę nie tylko atrakcje, ale i ubezpieczenia, które mogą okazać się zbawienne w razie niefortunnego zdarzenia i pomogą oszczędzić nam wiele niepotrzebnego stresu.

Pierwsze i najważniejsze – ubezpieczenie podróżne

Polisa turystyczna jest oferowana przez większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Jest numerem jeden zarówno dla osób, które podróżują same, jak i z rodziną. Podczas wakacji, takie zabezpieczenie może okazać się niezastąpione i uchronić nasz portfel, szczególnie poza granicami kraju. Podstawowy wariant obejmuje: koszty leczenia, transport ubezpieczonego, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC w życiu prywatnym. –„Przygotowując się do zakupu polisy warto przeczytać dokładnie i skrupulatnie umowę ubezpieczenia i zwrócić szczególną uwagę na sumę  ubezpieczenia kosztów leczenia oraz zakres terytorialny polisy. Towarzystwa wyodrębniają 2 lub 3 strefy zakresu terytorialnego (RP, Europę, Świat). Warto wiedzieć, że ochrona na terytorium Europy nie obejmuje Polski.”– informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Planując zakup polisy musimy wziąć pod uwagę rodzaje aktywności, które zamierzamy uprawiać. W przypadku sportów ekstremalnych trzeba dobrze zapoznać się z umową ubezpieczenia i sprawdzić jak nasz potencjalny ubezpieczyciel je definiuje. – „Niektóre towarzystwa sporty ekstremalne opisują bardzo ogólnie, jednak duża część wyszczególnia konkretne aktywności objęte ochroną, jak na przykład kitesurfing, nurkowanie, czy wspinaczka. Zwykle największym problemem okazują się koszty ratownictwa oraz specjalistycznego transportu. W Polsce możemy liczyć na bezpłatna pomoc od GOPR lub TOPR (nawet z użyciem śmigłowca), jednak w krajach europejskich, kosztami akcji ratunkowej jest obciążony poszkodowany turysta. Podczas wybierania polisy, należy więc wziąć pod uwagę pakiet assistance, który odciąży nas od ogromnych kosztów ewentualnej akcji ratunkowej” – dodaje ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Dopełnieniem ubezpieczenia podróżnego jest polisa obejmująca nasz bagaż. Taki wariant świetnie się sprawdza up. w przypadku rejsów samolotowych. W skład takiej polisy, może wchodzić ochrona przed konsekwencjami zdarzeń losowych oraz kradzieży naszej walizki. – „W przypadku wątpliwości, czy nasze ubezpieczenie obejmuje lub wyklucza konkretne sytuacje, warto skontaktować się z infolinią lub udać się bezpośrednio do placówki CUK Ubezpieczenia. Nasi doradcy pomogą w wyborze polisy dostosowanej do indywidualnych potrzeb, w rozsądnej cenie. Przede wszystkim służymy radą i doświadczeniem, tak żeby spośród ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych wybrać tę najlepszą” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Ubezpieczony dom, to spokojne wakacje

Pozostawione bez opieki mieszkania i domy w okresie wakacyjnym, to istny raj dla włamywaczy, dlatego jeżeli planujesz urlop warto pomyśleć również o ubezpieczeniu mieszkania. Tego typu polisa sprawdzi się świetnie nie tylko podczas wakacji, ale o każdej innej porze. Odszkodowanie dostaniesz w przypadku włamania, ale również po szkodzie powstałej w wyniku następstwa zdarzeń losowych, takich jak: wichury, burze, czy powodzie. Polisa pomoże również opłacić naprawę wszystkich szkód powstałych np. w wyniku przepięć elektrycznych, o ile zadbasz o takie rozszerzenie. –Zwykle podstawowy wariant ubezpieczenia mieszkania, czy domu obejmuje ochronę samych murów oraz stałych elementów budynku, warto więc pomyśleć o dodatkowej ochronie całego majątku jaki mamy zamiar pozostawić w domu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ogólne warunki umowy ubezpieczyciela, którego polisę mamy zamiar kupić, obejmują kradzież z włamaniem. Niestety niektóre towarzystwa nie mają tego w pakiecie podstawowym i wymagane jest rozszerzenie polisy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów negocjujemy z ubezpieczycielami specjalne oferty, które dostępne są w naszej multiagencji w postaci Produktów Miesiąca” – dodaje Maciej Kuczwalski.

Po trzecie: ubezpieczenie samochodu

Każdy z nas wie, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i niezbędne, jednak jeśli wybieramy się w długą podróż samochodem dobrze odpowiednio się do tego przygotować. Warto pomyśleć o dołączeniu do swojej polisy - AC oraz ubezpieczenia Assistance. – „Długie trasy bywają wyczerpujące zarówno dla nas jak i dla naszego samochodu – zdarza się, że auto odmówi nam posłuszeństwa, a do najbliższego warsztatu mamy wiele kilometrów. Koszt pomocy drogowej, czy auta zastępczego zostanie wówczas pokryty z Assistance, o ile oczywiście dany wariant ma w zakresie awarię. AC natomiast chroni nas m.in. w przypadku kradzieży, wandalizmu, czy zderzenia ze zwierzętami, przedmiotami lub innymi pojazdami. – dodaje ekspert Maciej Kuczwalski.

Ilość ofert na rynku jest tak duża, że można się w tym pogubić i łatwo zniechęcić. Nie warto jednak rezygnować i ryzykować. Koszty związane z koniecznością odwołania wyjazdu, włamania z kradzieżą podczas naszej nieobecności, czy pękniętej opony na autostradzie mogą zabić całą wakacyjną radość.

comments powered by Disqus