Turyści, studenci, pracownicy z zagranicy. Ilu przyjechało w ubiegłym roku do Krakowa?

fot. krzysztof kalinowski / lovekrakow.pl

Krakowskie wydawnictwo Rockwell View, specjalizujące się w analizach makro i mikroekonomicznych, a także w temacie wywiadu gospodarczego, opublikowało raport dotyczący obcokrajowców odwiedzających Kraków w celach turystycznych, edukacyjnych oraz zarobkowych. Z danych wynika, że w Krakowie odnotowano w ubiegłym roku jeden z największych wskaźników dotyczących meldunku cudzoziemców w skali kraju.

Najwięcej turystów z Niemiec i Wielkiej Brytanii

Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej w 2017 r. Kraków odwiedziło niemal 12,9 mln turystów. Oprócz gości krajowych do naszego miasta najchętniej przyjeżdżali Niemcy, Brytyjczycy i Włosi. Po raz pierwszy turyści z Niemiec zrównali się z Wielką Brytanią – obywatele jednego i drugiego kraju stanowili ponad 13 proc. turystów zagranicznych. Co więcej zainteresowanie Krakowem było również widoczne wśród mieszkańców Meksyku, Filipin, Nowej Zelandii, RPA czy Wysp Kanaryjskich. Wzrost liczby zagranicznych turystów w stosunku do poprzedniego roku wynosił 4,4 proc.

Coraz więcej studentów z zagranicy

Jak wynika z raportu Rockwell View podobny wzrost zanotowano również wśród obcokrajowców, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie edukacji w naszym województwie. W roku akademickim 2015/2016 w Małopolsce uczyło się 7,4 tys. obcokrajowców, natomiast rok później zanotowano wzrost do 8,2 tys. studentów z zagranicy. Wśród uczniów ze 107 krajów, większość stanowili Ukraińcy, Norwegowie i Białorusini.

– Mój wybór był spowodowany ofertą edukacyjną oraz lepszymi perspektywami po studiach – mówi Mykhalina, studentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym. Natomiast Malina z Norwegii na studia do Krakowa ściągnął program Erasmus. Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez obcokrajowców były biznes, administracja, prawo (co trzeci student) oraz nauki społeczne takie, jak dziennikarstwo i informacja (22 proc. studentów). Najwięcej studentów z zagranicy rekrutowała w ubiegłym roku Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie co czwarty student pochodzi spoza Polski.

Koszty życia, oferta kulturalna, możliwość rozwoju

Badania Rockwell View dotyczą również obcokrajowców, którzy zdecydowali się zamieszkać w Krakowie i tutaj szukać pracy. W ubiegłym roku Kraków zanotował jeden z największych wyników dotyczących meldunku cudzoziemców w skali kraju. Wśród nich znaleźli się przede wszystkim Ukraińcy (niemal 40 proc.), Rosjanie, Wietnamczycy, Białorusini, Amerykanie, Hindusi i Chińczycy. Ankietowani wśród największych zalet pobytu w Krakowie wymienili m.in. niskie koszty życia, bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim możliwość rozwoju na krakowskim rynku pracy.

Według raportu „Pozyskiwanie Zagranicznego Pracownika. Małopolska 2018” w zeszłym roku na terenie województwa małopolskiego pojawiło się ponad 22 tys. nowych imigrantów zarobkowych z całego świata, m.in. ze wszystkich krajów Europy Wschodniej oraz większości państw azjatyckich. Niemal 82 proc. z nich stanowili Ukraińcy, na dalszych miejscach znajdowali się Mołdawianie, Hindusi i Białorusini. Niecałe 78 proc. imigrantów zarobkowych stanowili mężczyźni.

– Zatrudnienie Ukraińców, a także współpraca z osobami pochodzącymi z Azji, stało się już czymś zupełnie naturalnym. Są to naprawdę fajni ludzie, solidni w wykonywaniu swoich obowiązków i pracowici – mówi Stefan Umiński, dyrektor personalny w firmie Komfort S.A. – Takie spotkania są dla nas również swoistym sprawdzianem, ponieważ pozwalają nam na weryfikację predyspozycji i umiejętności potencjalnych pracowników podchodzących z innych krajów i wywodzących się z innych kultur.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale