Tutaj każdy trafi do innej rzeczywistości. Z wizytą w MICET

MICET znajduje się w budynku Narodowego Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 5 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W grudniu 2016 w Krakowie otwarto miejsce, w którym każdy może spróbować swoich sił jako aktor, scenograf czy twórca kostiumów. Taką możliwość daje MICET, czyli Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze.

MICET nie powstał jednak tylko dla osób zainteresowanych teatrem i kulturą. Niewielka przestrzeń o powierzchni 200m2, znajdująca się w podziemiach budynku Teatru Starego przy ul. Jagiellońskiej 5, powstała po to, aby każdy mógł spróbować swoich sił jako aktor, scenograf czy twórca kostiumów.

– Tworząc to miejsce, chcieliśmy przede wszystkim stworzyć przestrzeń przyjazną dla widza – mówi Anna Litak, kurator Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze. – Do tej pory spotkałam się z opiniami, że większość naszych odwiedzających dobrze się tutaj czuje.

Mogą oni podążać pięcioma ścieżkami – Wolność, Emocje, My/Oni, Ciało i Nowe. W sześciu specjalnie przygotowanych pomieszczeniach każdy ma szansę stworzyć swoją własną kompozycję, poćwiczyć z wirtualnym aktorem i dobrać kostium dla konkretnej postaci. Jednym z ciekawszych punktów jest również możliwość stworzenia własnej scenografii.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia z aktorami, to nasze wysiłki są rejestrowane przez kamerę. Samo nagranie możemy otrzymać drogą mailową. Wystarczy tylko zaakceptować wyświetlający się wcześniej regulamin.

–  Wszystkie aplikacje mają indywidualny charakter i mogą zainteresować każdego – mówi Litak. – Wchodząc w przestrzeń, zaczynamy tworzyć, działać i tak naprawdę trafiamy do zupełnie innej rzeczywistości.

Przypomnijmy, że otwarcie MICET było kilka razy przekładane. Ze względu na opóźnienia w pracach budowlanych nastąpiło ono w grudniu 2016 roku. Interaktywne centrum miało być otwarte już rok wcześniej, ale nie stało się tak z przyczyn proceduralnych, a konkretnie to kwestie związane z konkursami i przetargami opóźniły otwarcie interaktywnego muzeum.

Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł. Projekt został zrealizowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale