Tylko „tak” oznacza zgodę. Zatańczą przeciwko przemocy wobec kobiet

Jedna z wcześniejszych edycji "Nazywam się Miliard" fot. Archiwum

14 lutego po raz siódmy zostanie w Krakowie zorganizowany happening w ramach akcji Nazywam się Miliard/One Bilion Rising, której celem jest uwrażliwienie na kwestie przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Do krakowskiej akcji dołączyły kobiety z Zakładu Karnego Nowa Huta, które specjalnie na tą okazję wykonały i przekazały transparent. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest zgoda na kontakty intymne.

Akcję zapoczątkowała Eve Ensler, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, na tle rasowym, ze względu na płeć i wiele innych.

Każdy kraj czy mniejsza miejscowość może sama wybrać lub zdefiniować kolejną formę przemocy, przeciwko której lokalna społeczność chce zaprotestować. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec.

Nazywam się Miliard

Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100.

Tegoroczną edycję w Krakowie koordynuje stowarzyszenie kobiet z niepełnosprawnościami – Strefa Wenus z Milo.

Tylko “tak” znaczy tak.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest zgoda na kontakty intymne. – Wiele krajów zmienia prawo, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? – czytamy w materiałach organizatorów.

Przed happeningiem odbywały się próby układu tanecznego. Uczestnicy zatańczą wspólny taniec przeciwko przemocy w czwartek 14 lutego na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed starym budynkiem dworca i Galerią Krakowską) o godz. 18.00.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto