„Tym razem królują dwie damy”. Rozpoczęła się Noc Muzeów

Inauguracja Nocy Muzeów w budynku dawnego hotelu Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W budynku  dawnego hotelu Cracovia w piątkowy wieczór zainaugurowano Noc Muzeów. To wyjątkowa okazja, aby zwiedzić jeden z najbardziej znanych obiektów w mieście. Muzeum Narodowe przygotowało wystawę „Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory” i pokaz strojów projektu Jerzego Antkowiaka. W Gmachu Głównym czeka natomiast bohaterka ostatnich miesięcy, czyli „Dama z gronostajem”.

Hotel Cracovia czy „Dama z gronostajem”? Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie odpowiedział nam, że „tu nie ma miejsca na konkurencję”.

–  „Dama” będzie z nami jeszcze wiele miesięcy i z pewnością nie jest to jedyna okazja, aby ją zobaczyć. Z drugiej strony przyciąga wielu zwiedzających, którzy cenią sobie malarstwo, a Leonardo da Vinci to geniusz w historii ludzkości. Dlatego też tej nocy słynna bohaterka będzie miała wiele do powiedzenia. Cracovia też jest wyjątkowa, więc nie prowadzimy konkurencji – one obie wzajemnie się oświetlają. Dlatego też można powiedzieć, ze w Krakowie tej nocy królują dwie „damy” – żartuje.

Cracovia otwarta dla wszystkich

Do budynku dawnego hotelu krakowianie i turyści mogą wejść po raz pierwszy od dłuższego czasu. Czeka na nich m.in. wystawa „Cracovia – więcej niż hotel. Ceramika, szkło, ubiory”.

Eksponowane są również manekiny gości hotelowych ubranych w teatralne stroje projektu Jerzego Antkowiaka, dyrektora artystycznego „Mody Polskiej”. Jednak dla wielu największym wydarzeniem będzie zapewne zwiedzanie samego wnętrza obiektu. Marmurowy hol ozdobiony „złotą mozaiką”, dekoracją ułożoną ze złoconych płytek ceramicznych projektu Krystyny Zgud-Strachockiej i fryzem „Miasta” zaprojektowanym przez Helenę i Romana Husarskich.

Pojawi się również film prezentujący pomysły studentów wydziałów architektury i projektantów z całej Polski na zagospodarowanie budynku Cracovii.

Po Nocy Muzeów również będzie można zwiedzać wnętrza Cracovii. Do 4 czerwca zostanie udostępnionych kilka hotelowych pomieszczeń.

– Cracovia będzie otwarta w godzinach popołudniowych. Chyba skorzystamy z tradycji muzealnej i w poniedziałek będzie nieczynna – mówi Szczerski.

Krakowskie muzea można zwiedzać do
godziny 1.00 w nocy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale