Uczniowie za zmianami w edukacji? Zaskakujące wyniki badań

fot. LoveKraków.pl

Prawie 15 tysięcy uczniów szkół gimnazjalnych i średnich z czterech największych miast Polski wzięło udział w badaniu ankietowym dotyczącym zmian w polskiej edukacji. Większość z nich stwierdziło, że nasz kraj potrzebuje w tej kwestii nowych rozwiązań.

Jak myśli Kraków?

W Krakowie młodzieżowa rada miasta przepytała uczniów z gimnazjów, liceów, techników oraz ze szkół zawodowych – w sumie ponad 2230 respondentów. Ogólnie 37% przepytanych (828 osób) było za zmianą systemu na ten proponowany przez PiS. 38% było przeciwnych. Jednak zwolenników zmian jest więcej, ponieważ dodatkowe 11% zaproponowało inne systemy, np. koreański, niemiecki czy amerykański.

Najwięcej zwolenników decyzja minister edukacji znalazła w technikach (59% pytanych) oraz w szkołach zawodowych (66%). Jednak tutaj warto zauważyć, że przepytanych w zawodówkach była cząstka uczniów – jedna klasa.

Miasta przeciwne

Natomiast uczęszczający do szkół z Warszawy, Łodzi, Szczecina i Krakowa są w zdecydowanymi przeciwnikami zmian. 31% (4,5 tys. osób) popiera pomysł rządu, przeciwnych jest ponad 6,8 tysięcy ankietowanych (47%).

– Jako Młodzieżowa Rada Miasta Krakowa nie opowiadamy się za żadną opcją. Jeśli o mnie chodzi, to ta zmiana może być pozytywna. Jestem zwolennikiem powrotu do systemu 8+4, ponieważ może ona przynieść dobry skutek. Nie sprawdził się model z gimnazjami, szanse uczniów wcale nie zostały wyrównane – mówi Łukasz Pieczyrak, przewodniczący MRMK.

– Problemem jest jednak to, że wszystko dzieje się zbyt szybko – dodaje Pieczyrak.

O co chodzi?

W poniedziałek minister edukacji Anna Zalewska ogłosiła, że od następnego roku szkolnego wchodzi w życie reforma edukacyjna. Wraca 8-klasowa szkoła powszechna (podzielona na dwa bloki: 4 lata będzie trwać edukacja wczesnoszkolna), liceum będzie 4-letnie, a technika i szkoły branżowe – 5-letnie. Zmian nie odczują uczniowie szkół średnich oraz uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjum. W 2019 roku w pierwszej klasie liceum mogą spotkać się dzieci z dwóch różnych roczników.