UJ podsumowuje pierwszy etap rekrutacji. Najpopularniejsze kierunki: prawo i medycyna

Uniwersytet Jagielloński fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niż demograficzny omija Uniwersytet Jagielloński. Wbrew prognozom liczba kandydatów chcących rozpocząć studia na najstarszej polskiej uczelni nie tylko nie spadła, ale i delikatnie wzrosła w porównaniu z 2017 rokiem.

W tym roku aplikacje złożyło 31400 absolwentów liceów. To o 700 osób więcej niż w analogicznym okresie rekrutacji w ubiegłym roku. W roku akademickim 2018/2019 Uniwersytet Jagielloński przygotował na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich 11851 miejsc dla studentów.

Najtrudniej na… Japonistykę

Dużym zainteresowaniem wśród kandydatów tradycyjnie cieszą się prawo, które chce studiować niemal 1800 osób, dla których przygotowano 450 miejsc i medycyna. O jedno miejsce na Wydziale Lekarskim powalczy sześć osób. Nie słabnie popularność psychologii. Tu na jedno miejsce przypada dziesięciu kandydatów.

Jednak największe emocje wzbudza japonistyka. O 28 miejsc walczyło aż 362 kandydatów, co daje prawie trzynaście osób na miejsce. Równie trudno było dostać się na ekonomię – ponad 11 osób na miejsce, filologię szwedzką i stomatologię.

Kolejna, rejestracja dla studiów licencjackich i jednolitych magisterskich, dla których ustalony górny limit przyjęć nie zostanie wypełniony w naborze podstawowym potrwa do 23 lipca.

comments powered by Disqus