Ułani przyjadą do Krakowa, aby uczcić ucieczkę rtm. Pileckiego

Archiwum fot. Sebastian Dudek
25 kwietnia wyruszy V Rajd Konny szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Dwa dni później ułani zjawią się w Krakowie.

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 roku Witold Pilecki wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim, po trzech latach spędzonych w obozie koncentracyjnym z obawy o dekonspirację, uciekli z obozu. Pilecki znalazł się tam w własnej woli, aby zdawać raporty z tego, co dzieje się w środku KL Auschwitz.

29 kwietnia Pilecki, Redzej i Ciesielski dotarli do Piekar, wsi sąsiadującej z Tyńcem. Wieczorem przeprawili się przez Wisłę. „Przed nami były wieże tynieckiego klasztoru i samo miasteczko. Szliśmy główną drogą przez mieścinę. Ludzie po pracy wracali do domu. Spóźnione krowy spieszyły do zagród. Stojący przy swoich domach gospodarze przyglądali się nam ciekawie”, czytamy w raporcie Pileckiego z 1945 roku.

Uciekinierzy byli spragnieni, głodni i zmęczeni. Kiedy doszli do końca wsi, przy bramie spotkali starszego człowieka.

„Cała sylwetka była tak sympatyczna, że powiedziałem do Edka, żeby zapytał o mleko. Edek podszedł i spytał, czy nie można kupić mleka. Gospodarz zaczął nam kiwać ręką i zapraszać do domu, mówiąc: – Chodźcie, chodźcie, dam wam mleka. Było w jego słowach coś takiego, co niepokoiło, wyglądał jednak tak uczciwie, że zdecydowaliśmy się wejść do jego domu”.

Gospodarz nazywał się, według Pileckiego, Piotr Mazurkiewicz. Inaczej jego nazwisko zapamiętał Ciesielski, który w swoich wspomnieniach określa go mianem „Piotrowskiego”.

Mazurkiewicz/Piotrowski przedstawił uciekinierom swoją rodziną. Zapewnił, że nie będzie o nic pytał (we wspomnieniach Ciesielskiego jednak pojawiają się pytania m.in. o to skąd pochodzą i dlaczego nie mają włosów). Opowiedział też o swoich doświadczeniach wojennych.

„Nakarmił nas kluskami, jajami, chlebem i gorącym mlekiem, następnie zaproponował nocleg w stodole, gdzie zamknąłby nas na klucz. – Wiem – powiedział – że mnie nie znacie i możecie się obawiać, toteż nie nalegam, lecz jeśli mi wierzycie, zostańcie i bądźcie spokojni”, opisywał dalszy ciąg spotkania Pilecki.

Ostatecznie mężczyźni zaufali mu i zostali na noc. Ranek był przyjemny przede wszystkim dlatego, że wrota otworzył sam gospodarz, bez żandarmów.

A tak 23 lata później opisywał to Edward Ciesielski we „Wspomnienia oświęcimskich”:

„W tym gościnnym domu zabawiliśmy do południa. Po sutym obiedzie przygotowywaliśmy się do dalszej drogi. Gospodyni zaopatrzyła nas w jajka, chleb i butelki mleka. Jej córka przyniosła od miejscowego nauczy­ciela szkolny atlas. Dokładnie przestudiowaliśmy okolice Krakowa. Ruszyliśmy w dalszą podróż syci, wypoczęci, czyści i zapoznani z terenem. Serdecznym podziękowaniom na­szym nie było końca”. Wędrowcy skierowali się w stronę Wieliczki.

Ułani i msza święta

W sobotę 27 kwietnia do Tyńca przybędzie 30 ułanów, którzy złożą kwiaty pod opisywaną powyżej stodołą. O godzinie 18 wezmą udział we mszy świętej w kościele św. Piotra i Pawła. Następnie już nad Wisłą wraz ze strażakami i harcerzami odbędzie się piknik patriotyczny. Organizatorem rajdu jest Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie.