Ulica Krzyżańskiego gotowa jeszcze w tym roku?

fot. Archiwum

Przygotowania do rozbudowy ulicy Krzyżańskiego nabrały tempa. Jest szansa, że około kilometrowy odcinek drogi zostanie w całości przebudowany jeszcze w tym roku. Inwestycja nałożyłaby się więc w czasie z przebudową ulicy Myślenickiej i odcinka za granicą miasta, w gminie Świątniki Górne.

Pod koniec grudnia uprawomocniła się kluczowa dla całej inwestycji decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji. To na jej podstawie m.in. miasto może wykupić od mieszkańców fragmenty sąsiadujących z drogą działek, potrzebne do jej poszerzenia. W przeciwieństwie do pobliskiej ulicy Myślenickiej, która również przygotowywana jest do przebudowy, w tym przypadku obyło się bez odwołań ze strony mieszkańców i dzięki temu decyzja jest już prawomocna.

Teraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu może już przygotować przetarg na wykonanie prac. – Przetarg dla tej przebudowy ma być realizowany w pierwszym kwartale 2018 roku – zapowiada Michał Pyclik, rzecznik prasowy miejskiej jednostki.

Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, dlatego urząd nie podaje więcej szczegółów. Jak jednak przekonuje radny Rady Dzielnicy X Swoszowice Artur Markiewicz, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z optymistycznym scenariuszem, ulica może być gotowa jeszcze późną jesienią tego roku. – Przewidywane były dwa etapy, ale wówczas ten remont ciągnąłby się przez dwa lata. Ale pojawiło się światełko w tunelu, że prace uda się przeprowadzić w tym roku – mówi radny.

Trzy inwestycje za jednym zamachem

Ulica Krzyżańskiego „dogoniła” w ten sposób ulicę Myślenicką, której przebudowa przygotowywana była wcześniej, ale napotkała na sporo problemów, w tym odwołania ze strony mieszkańców. W jej przypadku wykonawca jest już wybrany i jest właśnie na etapie przygotowywania organizacji ruchu na czas prac.

Inwestycje więc najprawdopodobniej nałożą się w czasie. Z kolei gmina Świątniki Górne ma już zaplanowany remont odcinka drogi, który jest kontynuacją ulic Myślenickiej i Krzyżańskiego. Z punktu widzenia mieszkańców może to być ostatecznie dobrą wiadomością – przez kilka miesięcy utrudnienia będą duże, ale dzięki temu potrwają o wiele krócej, niż gdyby wprowadzać je etapami.

Założenie jest takie, jak w przypadku rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek remontu ulicy Cechowej: droga zostaje całkowicie zamknięta, dzięki czemu firma może o wiele sprawniej przeprowadzić prace. Zachowany zostaje jednak dojazd do posesji mieszkańców. Komunikacja miejska będzie kursować zmienionymi trasami.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale