Uniwersytet Jagielloński uruchamia nowy wydział

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński uruchamia nowy Wydział Geografii i Geologii. Od nowego roku akademickiego na całym wydziale studiować mogą nawet 364 osoby. Zmiana pozwoli na stworzenie bardziej specjalistycznych jednostek i zapewni studentom lepsze warunki nauki.

Pierwsze kroki w celu rozdzielenia Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi podjęte były już kilka lat temu. Teraz zgodnie z zarządzeniem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej oraz Instytut Nauk Geologicznych utworzyły Wydział Geografii i Geologii.

Zbyt duża rozpiętość dziedzin

Jak tłumaczy prof. Bolesław Domański, pełnomocnik rektora UJ ds. Wydziału Geografii i Geologii, decyzja o utworzeniu nowego wydziału była podyktowana kwestiami merytorycznymi. – W dotychczasowym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi panowała bardzo duża rozpiętość dziedzin naukowych oraz w sferze strukturalnej. Do tej pory wydział ten był jednym z największych na Uniwersytecie Jagiellońskim – mówi prof. Bolesław Domański.

Aktualnie w skład Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi wchodzą trzy instytuty: Botaniki, Nauk o Środowisku i Zoologii. Od nowego roku akademickiego na kierunek geografia zostanie przyjętych do 120 osób na studia pierwszego stopnia, do 90 na studia drugiego stopnia, 35 osób na studia drugiego stopnia e-gospodarka oraz do 25 osób na trzeci stopień. Na kierunku geologia będzie się kształcić kolejno do 55, 35 i 4 studentów.

Cetralizacja zajęć

Wszystkie zajęcia wykładowe i warsztatowe będą odbywały się na Kampusie UJ, w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ i Instytucie Nauk Geologicznych UJ przy ulicy Gronostajowej 3a i 7.

Dolny poziom nowego budynku zajmują pracownie i laboratoria do obróbki próbek skalnych oraz magazyny i archiwa na rdzenie i próbki skał. Na pierwszym piętrze znajdują się nowoczesne i w pełni wyposażone sale wykładowe i ćwiczeniowe z obfitą kolekcją minerałów, skał i okazów paleontologicznych. Dostępne są także pomieszczenia do wypoczynku dla studentów i biblioteka.

Drugi poziom zajmują pokoje pracowników naukowych oraz dziekanat, sekretariat instytutu i kilka pokoi przeznaczonych dla doktorantów. Na trzecim poziomie znajdują się pomieszczenia pracowników naukowych, ale także pracownie specjalistyczne m.in. pracownia mikroskopii skaningowej. Oba instytuty realizują też liczne wyjazdy terenowe dla studentów i doktorantów w ramach prowadzonych studiów.

– Studenci oraz doktoranci geografii i geologii mogą korzystać ze wspólnej oferty kursów wedle własnych zainteresowań. Do tej pory, kiedy budynek ING był zlokalizowany w centrum Krakowa, odległość utrudniała studentom wzajemne korzystanie z oferty – wspomina prof. Domański.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
News will be here