Urzędnicy zapełniają kalendarz Kraków Areny

Znamy coraz więcej szczegółów wydarzeń planowanych w Kraków Arenie. Urzędnicy pracują nad podpisaniem kolejnych umów z kontrahentami i, choć szczegółami dzielą się niechętnie, jednego możemy być pewni: takich imprez Kraków jeszcze nie widział.

Według wyliczeń Agencji Rozwoju Miasta, Kraków Arena zarobi na swoje utrzymanie, jeśli w każdym roku jej kalendarz wypełni się 60 dniami imprez o różnym charakterze. Dzienny koszt wynajmu hali ustalono na ok. 100 tysięcy złotych. – To cena nie odbiegająca od rynkowej. Ostateczne warunki finansowe są jednak każdorazowo ustalane z najemcą. To wypadkowa kilku czynników: liczby dni, na które hala ma być wynajęta, a także rangi i popularności samej imprezy – wyjaśnia Zbigniew Rapciak.

– Ich organizacją zajmują się nasi partnerzy – Krakowskie Biuro Festiwalowe, z którym mamy podpisaną umowę operatorską w obszarze imprez widowiskowo-kulturalnych oraz Zarząd Infrastruktury Sportowej, reprezentujący miasto w organizacji wydarzeń sportowych – dodaje prezes ARM. Obie miejskie instytucje zapewniają, że intensywnie pracują nad swoimi zadaniami. Szczegóły zdradzają jednak niechętnie.

Sekrety KBF

Bardzo tajemnicze jest zwłaszcza KBF. Na dziś potwierdzone są trzy imprezy koordynowane przez tę instytucję. Pod koniec kwietnia lub na początku maja zaplanowano huczne otwarcie Kraków Areny z udziałem gwiazdy muzycznej światowego formatu. Jej personalia zdają się być jedną z najpilniej strzeżonych informacji krakowskiego magistratu. – Nie mogę tego zdradzić z prostej przyczyny: kontrakt nie jest jeszcze podpisany i gdyby taka informacja wyciekła, na pewno nie zostałby sfinalizowany. Takimi prawami rządzi się współczesny show-biznes – mówi dyrektor KBF, Izabela Helbin w rozmowie z naszym portalem.

Ponadto, między 1 a 14 czerwca w hali odbędzie się "kongres muszkieterów", czyli spotkanie biznesowe jednej z dużych sieci handlowych. A we wrześniu część Festiwalu Muzyki Filmowej. – Spływają do nas kolejne potwierdzenia rezerwacji, jednak bez podpisanych umów nie mogę rozmawiać o szczegółach – rozkłada ręce Radosław Sepioł, kierownik działu produkcji KBF.

Sport na światowym poziomie

Trochę bardziej rozmowni są urzędnicy ZIS-u. W pierwszych miesiącach funkcjonowania w Kraków Arenie królować ma siatkówka. Sportowa inauguracja hali przypadnie na 20 czerwca i mecz Ligi Światowej Polska–Brazylia. Zaś we wrześniu stanie się ona jedną z aren Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn. W Krakowie rozegrane zostaną spotkania w ramach grupy D, z udziałem m.in. reprezentacji Włoch i Francji oraz jedna z grup ćwierćfinałowych.

Kolejną ważną datą będzie 8 listopada. ZIS planuje wtedy organizację gali bokserskiej z bardzo prawdopodobnym, choć jeszcze nie potwierdzonym udziałem topowych pięściarzy. Chodzi między innymi o Artura Szpilkę, Andrzeja Wawrzyka czy Pawła Kołodzieja. O ile uda się znaleźć dla nich atrakcyjnych rywali. Głośne nazwiska mają przyciagnąć na trybuny ponad 15 tysięcy widzów i wpłynąć na komercyjny sukces gali.

Pod koniec listopada mieszkańcy Krakowa być może staną przed niepowtarzalną szansą podziwiania umiejętności najlepszych polskich tenisistów: Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza. – Prowadzimy rozmowy na ten temat. Miałby to być pokazowy towarzyski turniej. Jest zbyt wcześnie, by rozbudzać apetyty kibiców, ale oczywiście chcielibyśmy zaprosić do Kraków Areny wymienioną dwójkę – zdradza Jerzy Sasorski, rzecznik ZIS.

Ostatnią potwierdzoną imprezą są Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2016 roku. Według wstępnych planów, największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce ma być główną areną zmagań. W Krakowie odbędą się prawdopodobnie mecze fazy grupowej, półfinały oraz finał.

Kraków Arena zostanie oddana do użytku pod koniec kwietnia. Miesiąc wcześniej (29 marca) postęp prac będą mogli ocenić mieszkańcy. O dniu otwartym hali informowaliśmy W TYM MIEJSCU.
News will be here