Urzędnik z Ministerstwa Sprawiedliwości zatrzymany w związku z korupcją

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwie kolejne osoby zostały zatrzymane przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Jeden z nich to były zastępca dyrektora w MS, a drugi jest biznesmenem. – Dotychczas przedstawiono podejrzanym zarzuty przywłaszczenia blisko 21 mln zł. Straty sądu mogą sięgać w sumie ponad 35 mln zł – informuje rzecznik CBA Piotr Kaczorek.

Rzeszowscy agenci CBA zatrzymali dwie osoby:  krakowskiego  biznesmena prowadzącego działalność gospodarczą o charakterze szkoleniowym oraz byłego urzędnika państwowego, który w latach 2008-2016 zatrudniony był na stanowisku zastępcy dyrektora jednego z departamentów Ministerstwa Sprawiedliwości.

– Zatrzymany przez CBA biznesmen w prokuraturze usłyszy zarzuty dotyczące m.in. wręczenia osobom z jednostek wymiaru sprawiedliwości korzyści majątkowych oraz przywłaszczenia znacznej kwoty pieniędzy na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie - mówi Kaczorek.

Natomiast były zastępca dyrektora departamentu miał przyjąć „w związku z zajmowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości funkcją publiczną korzyści majątkowe  pod pozorem wynagrodzenia za rzekomo zrealizowane opracowania i fikcyjne szkolenia”.

Co już wiemy

Od 2011 roku w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie dochodziło do przywłaszczania mienia wielkiej wartości, w związku z wydatkowaniem środków publicznych w trybie udzielania zamówień z wolnej ręki. – Wokół sądu stworzono sieć nawet kilkudziesięciu  firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań, szkoleń – tłumaczy Kaczorek.

– Firmy te z kolei korumpowały, poprzez udzielanie fikcyjnych zleceń,  pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie,  co miało zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność przy kolejnych zleceniach. Faktycznie umowy te nie były realizowane, zapłacone analizy i opracowania nie powstały, a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy – dodaje. Do tej pory zatrzymano 14 osób, które usłyszały 49 zarzutów. Ośmioro z nich zostało aresztowanych.

– CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczaniu pieniędzy publicznych, przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych oraz praniu brudnych pieniędzy – stwierdza rzecznik prasowy biura.