Użytkownicy oceniają: Czy Krakowska Karta Rodzinna się opłaca?

Krakowska Karta Rodzinna fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Darmowe przejazdy komunikacją miejską, zapisy do żłobków bez kolejki oraz tańsze bilety na basen i do teatru – to według rodziców największe atuty posiadania „Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+”, która od 2,5 roku jest dostępna w stolicy Małopolski. Z miejskiego programu zniżek i ulg  korzysta ponad 5 300 rodzin.

Matka trójki dzieci - Patrycja Rey o zniżkach dowiedziała się niedługo po urodzeniu najmłodszego potomka. – Jesteśmy dużą rodziną dopiero od dwóch miesięcy. Już kilka dni po porodzie szukałam dla naszego malucha miejsca w żłobku – opowiada.

– Wiedziałam, że może być trudno ze względu na dużą liczbę chętnych. Wtedy pracownicy żłobka poinformowali mnie, że posiadacze Krakowskiej Karty Rodzinnej mogą starać się o miejsce bez kolejki. To było dla mnie bardzo duże udogodnienie. Na liście oczekujących do naszej placówki jest ponad 200 dzieci, a kandydatów z kartą zaledwie kilkunastu - dodaje pani Patrycja. Dodatkowo rodzice zwolnieni są z odpłatności za pobyt dzieci w żłobku.

Inni beneficjenci cenią „Krakowską Kartę Rodzinną” za zniżki w opłatach za płatne godziny w miejskich przedszkolach, w miejskich instytucjach kultury, basenach, tańszy i preferencyjny dostęp  do aktywnego wypoczynku, także podczas wakacji i ferii. Wtedy na najmłodszych czeka wiele specjalnie przygotowanych ofert. Pani Agata (nazwisko do wiadomości redakcji) również mama trójki pociech, nie kryje, że dzięki karcie decyzje o wspólnych wyjściach do teatru z dorastającymi córkami są o wiele łatwiejsze.– Choć największą zaletą karty jest fakt, że dzieci mają darmowe przejazdy komunikacją miejską, korzystamy także z rabatów oferowanych przez instytucje kulturalne. Na przykład w Teatrze Stu można otrzymać 50 proc. zniżki na bilety. Z trójką dzieci to koszt ok. 150 złotych. Bez rabatu musiałabym zapłacić 300 złotych – wylicza pani Agata. Jej córki, dzięki zniżkom z Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, częściej chodzą też na basen.

Kto może skorzystać z rabatów?

Kompleksowy system zniżek i ulg dla rodzin z trójką i więcej dzieci działający pod nazwą „Krakowska Karta Rodzinna 3+” to oferta przygotowana przez władze stolicy Małopolski w porozumieniu z niepublicznym partnerami, w trosce o domowe budżety rodzin wielodzietnych.– Z Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ korzysta obecnie prawie 90 procent wszystkich rodzin wielodzietnych mieszkających w Krakowie – wylicza Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. Rodziny. – Udział w programie opłaca się nie tylko rodzinom, ale także naszym partnerom, których marki są promowane m.in. na stronie internetowej, ulotkach oraz licznych materiałach promocyjnych – dodaje Marzena Paszkot. Co roku krakowscy urzędnicy ogłaszają też konkurs na najlepszego partnera projektu, którego wybierają rodziny oraz kapituła konkursowa w skład której wchodzą przedstawiciele rodzin wielodzietnych, radni Miasta Krakowa oraz przedstawiciele Prezydenta Miasta. Pracownicy Wydziału Spraw Społecznych UMK regularnie proszą partnerów programu o raporty dotyczące liczy rodzin, które skorzystały z rabatu. W ten sposób sprawdzają, które zniżki są dla rodzin najbardziej atrakcyjne i które obszary Programu należy ciągle rozwijać.

– Założenie Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ bywa bardziej opłacalne niż ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – ocenia pani Agata. – W przypadku tej drugiej ceny są niższe zaledwie o kilka procent, tymczasem korzystając z krakowskich rabatów w sklepach można zaoszczędzić ok. 10 proc, a za bilety do wielu miejsc zapłacimy połowę ceny – dodaje.

Kto może skorzystać z rabatów?

Do Urzędu Miasta Krakowa zgłosiło się ok. 160 różnych firm i instytucji, które proponują niższe ceny dla rodzin wielodzietnych w blisko 300 miejscach. Na stronie www.kkr.krakow.pl znajduje się pełna lista partnerów wraz z podziałem na poszczególne kategorie. Karty mogą otrzymać członkowie rodziny wielodzietnej, której członkowie zamieszkują na terenie Gminy miejskiej Kraków i której rodzice rozliczają podatek dochodowy w urzędzie skarbowym właściwym dla mieszkańców Krakowa. Wydawaniem kart i obsługą wniosków zajmuje się Wydział Spraw Społecznych UMK przy ul. Stachowicza 18. Każdy członek rodziny dostaje imienną kartę, która jest ważna przez rok.

News will be here