Votum nieufności krakowskich sędziów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trwa kryzys w relacjach krakowskich sędziów z nową prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. 18 czerwca zgromadzenie przedstawicieli sędziów SO wyraziło votum nieufności dla Dagmary Pawełczyk-Woickiej.

Oprócz standardowych punktów w czasie zgromadzenia dotyczących m.in. wybrania trzech kandydatów na zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów oraz wyboru 42 przedstawicieli sędziów do Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej pojawiły się wątki polityczne.

Jak informuje Daria Pichórz z biura prasowego sądu okręgowego, sędziowie poparli apele wzywające Komisję Europejską do skierowania przeciwko Polsce skargi. Orzekający skrytykowali również wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który 13 czerwca 2018 roku w Gazecie Polskiej stwierdził, że wśród krakowskich sędziów działała zorganizowana grupa przestępcza.

To już drugie poważne oskarżenie premiera kierowane w stronę sędziów. 13 grudnia 2017 roku w gazecie „Washington Examiner” Morawiecki powiedział, że system sądowniczy  „(…) sam w sobie sprzyja nepotyzmowi i korupcji (…), ponadto sędziowie przydzielani są do spraw przez swoich popleczników, bez publicznego nadzoru”, „korzyści dla przyjaciół; zemsta przeznaczona dla rywali. W przypadkach, gdy sprawa wygląda na bardziej dochodową, wymagane są łapówki”. Sędziowie zauważyli, że mogło dojść do pomówienia również sędziów Sądu Najwyższego, a to przestępstwo jest ścigane z urzędu. Do tej pory jednak Prokuratura Krajowa nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące tej kwestii.

Bez zaufania

Od stycznia, czyli miesiąca wyboru przez ministra sprawiedliwości na prezes sądu Dagmarę Pawelczyk-Woicką, krakowscy sędziowie są do niej w opozycji. 18 czerwca zgromadzenie poparło uchwałę wyrażającą votum nieufności wobec prezes Sądu Okręgowego w Krakowie. To kolejny taki głos. W maju sędziowie również wyrazili votum nieufności i zażądali natychmiastowo ustąpienia ze sprawowanej funkcji.

News will be here