W budynku stacji Swoszowice powstanie klub kultury?

Budynek stacji Kraków Swoszowice fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pojawił się pomysł, aby w budynku stacji kolejowej Kraków Swoszowice powstał klub kultury. Na razie jednak pozostaje kwestia porozumienia z właścicielem obiektu. PKP S.A. miałoby go wyremontować, a miasto zadbać o wyposażenie. Gdyby doszło do realizacji pomysłu, kulturalna przestrzeń zostałaby udostępniona mieszkańcom w 2020 roku.

W miniony czwartek w budynku stacji Swoszowice miała miejsce „wizja lokalna” przedstawicieli miasta i PKP S.A. Jaki był powód tego spotkania? Chodzi o  pomysł zaadaptowania przestrzeni na potrzeby klubu kultury, który mógłby powstać w tym miejscu. Biblioteka, miejsce spotkań dla seniorów i poczekalnia dla podróżnych to tylko niektóre z propozycji. Na razie jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość – żadne konkretne deklaracje jeszcze nie padły i na efekt negocjacji będzie trzeba trochę poczekać.

Ciąg dalszy w połowie marca

– Dlaczego dom kultury miałby powstać właśnie tutaj? Chodzi o to, że rejon Swoszowic i Jugowic nie ma takiego miejsca. Lokalni radni wielokrotnie zwracali na to uwagę. Kolej podczas rozmów z miastem sygnalizowała, że ich obiekty mogą być wykorzystywane przez miasto. Pani dyrektor wydziału kultury urzędu miasta negocjowała jakiś czas temu w sprawie siedziby Biblioteki Kraków w budynku Dworca Głównego. Wtedy też zapytałem czy inne takie budynki można w taki sposób wykorzystać. Rozmawiam już na ten temat z wiceprezydentem Andrzejem Kuligiem – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta.

Uczestnicy spotkania ze strony miasta zapoznali się z planami i możliwościami budynku stacji. Przedstawiciele PKP S.A. zaproponowali wykorzystanie pierwszego piętra i część przestrzeni znajdującej się na parterze – tutaj w grę wchodzi dzierżawa. Kolej zajęłaby się remontem, a miasto musiałoby zadbać o potrzebne wyposażenie. Jak informuje nasz rozmówca, do połowy marca „ma nastąpić ciąg dalszy”.

– Radni ze Swoszowic muszą sformułować oczekiwania. Pojawi się również sygnał ze strony władz Krakowa, czy są zainteresowane realizacją tego pomysłu. Kolejarze oczekują przede wszystkim konkretów, jeśli chodzi o wygląd klubu kultury i jego funkcjonalność. Dlatego też dyrektor Olesiak przygotowuje wstępną propozycję – zaznacza Kośmider. Dodaje też, że propozycja dopiero zostanie przedstawiona prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu.

Jako zalety opisywanej lokalizacji przewodniczący rady miasta wymienia przede wszystkim przystanek Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej i to, że w tym roku powstanie tam parking P&R z miejscami dla rowerów oraz przystankami dla autobusów komunikacji miejskiej i busów.

Na początek gruntowny remont

Jeżeli pomysł spotka się z akceptacją, możliwe, że klub kultury zostanie udostępniony mieszkańcom w 2020 roku. Na razie budynek czeka gruntowny remont. Trwają już prace nad dokumentacją projektową przebudowy obiektu. Planowany termin ich zakończenia i uzyskania pozwolenia na budowę to koniec II kwartału 2018 roku.

– Kolejnym krokiem będzie wybór wykonawcy prac budowlanych. PKP S.A. planuje kompleksową przebudowę dworca. Na parterze dla podróżnych dostępna będzie poczekalnia i toalety. Projektowane są również pomieszczenia komercyjne pod mała gastronomię. Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany, powstaną miejsca postojowe. W planach jest także wykonane zejścia do ul. Kolejarzy od ul. Hubalczyków – wymienia Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP S.A.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale