W Cricotece powstało Muzeum Tadeusza Kantora

Cricoteka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Cricotece powstało Muzeum Tadeusza Kantora. Pod koniec kwietnia minister kultury zatwierdził powołanie Muzeum Tadeusza Kantora, które działa w strukturach Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. – Dzięki temu mamy o wiele większe możliwości konserwacji czy ochrony naszych zbiorów oraz pozyskiwania na to potrzebnych środków – mówi Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki.

Od 20 kwietnia w strukturze Cricoteki działa Muzeum Tadeusza Kantora. Decyzję o jego powołaniu zatwierdził minister kultury, Piotr Gliński. Jak powiedziała podczas ostatniej konferencji prasowej Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki, to „pójście o krok dalej”.

– Muzeum obejmuje archiwum, zbiory biblioteczne oraz dział zbiorów i wystaw. Nareszcie mamy warunki, aby upowszechniać i prezentować dorobek Kantora w naszej siedzibie. Dzięki temu, że powstało muzeum, mamy możliwość ochrony tych zbiorów i ich konserwacji. Obiekty zostały wpisane do ksiąg inwentarzowych jako muzealia. Istotne jest również to, że od teraz łatwiej będzie pozyskiwać fundusze na wspomniane działania – zaznacza Zarzecka.

W związku z tym, Cricoteka zdecydowała się udostępnić swoją stałą wystawę bezpłatnie.

Przypomnijmy, że Cricoteka powstała w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora. Otwarcie nowej siedziby instytucji, położonej nad brzegiem Wisły, miało miejsce w 2014 roku. Nadal można zwiedzać filię ośrodka przy ul. Siennej.

Kantor wielokrotnie podkreślał, że gwarantem przetrwania jego twórczości i utrwalenia jej w świadomości społecznej jest „rola Cricoteki jako muzeum”.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus