W czwartek krakowianie znów będą robić tlen

Sadzenie Drzew fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trzy tysiące drzew zostanie posadzonych do końca roku w ramach projektu „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa”. W czwartek, 8 listopada rusza druga akcja sadzenia drzew. Krakowianie będą mogli nie tylko posadzić drzewo, ale i zabrać sadzonkę do domu, by posadzić ją w swojej najbliższej okolicy.

Projekt Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa, zdobywając 5210 głosów, był jednym ze zwycięzców drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Jak mówi Łukasz Gibała, szef Logicznej Alternatywy, główne założenia zadania to przede wszystkim edukacja ekologiczna, ale nie tylko. – W Krakowie jest coraz mniej zieleni, a zieleń pomaga nam w walce ze smogiem – wyjaśnia. Lider Stowarzyszenia podkreśla, że szalenie istotny jest również wymiar społeczny akcji. – Na tym nam zależało, żeby ludzie mieli poczucie, że robią coś dla swojego otoczenia wspólnie. Żeby poczuli, że to ich praca społeczna, z której mogą być dumni – mówi.

Nie tylko rośliny

Robimy tlen – drzewa dla Krakowa nie ogranicza się wyłącznie do sadzenia drzew. Ważną rolę odgrywa również edukacja. Od kwietnia do czerwca i od września do października, w kilkunastu krakowskich przedszkolach, szkołach, domach opieki czy bibliotekach przyrodnicy przeprowadzili zajęcia edukacyjne. – Prowadzone są też warsztaty edukacyjne. Dzieci uczą się jak ważna jest przyroda, jak należy dbać o przyrodę, sadzić drzewa i się nimi opiekować – mówi Łukasz Gibała. W ramach zajęć, placówki otrzymały również atlasy i poradniki, jak dbać o drzewa.

Nasadzenia

W ramach projektu, do końca roku na terenach należących do województwa małopolskiego, krakowianie posadzą w sumie 3 tys. sadzonek drzew m.in. lip, buków czy dębów. Gatunki będą dostosowane do siedlisk i warunków krajobrazowych okolicy.

Pierwsza tura drzew została posadzona pod koniec czerwca. Przy ul. Powstania Styczniowego w krakowskiej Olszanicy, mieszkańcy wespół z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie i Stowarzyszeniem Nasza Olszanica posadzili około ośmiuset drzew. Niemal drugie tyle zabrali do domów.

We czwartek kolejna runda nasadzeń. Tym razem akcja odbędzie się przy ul. Zaporębie w Przylasku Rusieckim. Na uczestników będą czekały nie tylko sadzonki, ale i warsztaty. – Podczas tego dnia planujemy warsztaty uzależnione od grup wiekowych – dzieci młodsze, dzieci starsze i dorośli. Najmłodszym opowiemy, jakie są rodzime gatunki drzew, charakterystyczne dla naszych okolic i jak je rozpoznawać, zaś starszym dzieciom i dorosłym oprócz sadzenia chcemy zaproponować budowanie budek dla ptaków, bo drzewa to przecież siedliska wielu innych organizmów – tłumaczy Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie organizowane jest przy współpracy ZPKWM i Zarządu Zieleni Miejskiej. W Przylasku będzie można też spotkać przedstawicieli stowarzyszenia Logiczna Alternatywa dla Krakowa.

Akcja sadzenia odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych, bo jak zaznacza Marcin Guzik, drzewa można sadzić nawet w ulewnym deszczu. Początek wydarzenia o godzinie 10.00.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus