W czwartek tramwaje wracają do Pleszowa

fot. ZIKiT

Przebudowane już kilka miesięcy temu torowisko tramwajowe do Pleszowa zostanie w końcu oddane do użytku. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiedział, że tramwaje wrócą tam w najbliższy czwartek.

Przebudowa torowiska do Pleszowa to część trwającej przebudowy ulicy Igołomskiej. Prace torowe zostały zakończone jeszcze pod koniec stycznia. W ich trakcie okazało się jednak, że potrzebne jest wykonanie dodatkowych robót związanych z odwodnieniem. Kolektor, który miał odprowadzać wodę, okazał się niedrożny i trzeba było rozszerzyć zakres inwestycji.

To będzie duża zmiana

W połowie czerwca, w ramach testów, do pętli w Pleszowie po raz pierwszy w historii dojechał niskopodłogowy tramwaj. To jednak ciągle nie oznaczało uruchomienia torowiska. – Wykonawca daje na torowisko 15 lat gwarancji. Chcemy mieć całkowitą pewność, że będziemy mogli z niej korzystać w pełni. Dlatego nie mogę pozwolić, by tramwaje poruszały się po torowisku, które nie ma jeszcze pełnego odwodnienia – tłumaczył dyrektor jednostki Marcin Hanczakowski. Już wcześniej okazało się, że grunty w rejonie ul. Igołomskiej nie są tak nośne, jak przewidywali inżynierowie na podstawie badań geologicznych z 2010 r.

Teraz ZIKiT ma już warunkowe pozwolenie na użytkowanie. Od czwartku mają tam wrócić regularne linie. Pasażerowie, którzy pamiętają tragiczny stan torowiska przed remontem, z pewnością poczują różnicę. Na razie nie ma jednak jasnych deklaracji ze strony ZIKiT, czy i w jakim zakresie do Pleszowa zostaną skierowane tramwaje niskopodłogowe.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus