W dawnym budynku dworca powstanie biblioteka. Otwarcie już jesienią

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejne plany Biblioteki Kraków. Już jesienią w budynku zabytkowego Dworca Głównego zostanie otwarta biblioteka i ogólnodostępna czytelnia. Korzystać z niej będzie można – jak na razie – na czas remontu głównej siedziby instytucji. Co więcej, w przyszłości niektóre z dotychczasowych filii mogą zostać przeniesione w nowe miejsca.

W minionym roku z oddziałów Biblioteki Kraków czytelnicy wypożyczyli 2 mln książek, audiobooków czy czasopism. Już jesienią pojawi się kolejna okazja, aby zasmakować literatury – w zabytkowym budynku Dworca Głównego, gdzie obecnie mieszczą się biura instytucji, powstanie biblioteka i ogólnodostępna czytelnia.

Biblioteka na Dworcu Głównym

Jak na razie korzystać z niej będzie można na czas remontu zajazdu kazimierskiego przy ul. Krakowskiej 29, gdzie będzie się mieściła główna siedziba instytucji.

– Jednak nie możemy jeszcze przesądzać o likwidacji nowo powstałej biblioteki. Wszystko zależy od tego, czy będzie się cieszyła popularnością wśród czytelników – zaznacza Izabela Ronkiewicz-Brągiel, zastępca dyrektora ds. merytorycznych. – Trzeba dodać, że budynek ten nie jest przystosowany do potrzeb biblioteki, dlatego pomieszczenia będą w tym celu adaptowane. Na razie czekamy na pozwolenie na budowę.

Co znajdziemy w nowej bibliotece? Chociaż księgozbiór nie będzie zbyt duży, znajdą się w nim publikacje poczytne i jak zaznacza Brągiel – „na odpowiednim poziomie”. Nie zabraknie też sporej liczby czasopism, po które zapewne będą sięgać podróżni, czekając na przesiadkę. – Oprócz tego, będzie można naładować komórkę czy laptopa. Powstanie również kącik przeznaczony dla dzieci – opowiada zastępczyni dyrektora.

Filie zostaną przeniesione?

Władze Biblioteki Kraków postanowiły również „przyjrzeć się” dotychczasowej lokalizacji wszystkich 57 filii.

– Istnieje potrzeba, aby za zgodą rady miasta, przenieść w nowe, bardziej potrzebne miejsca niektóre z placówek – podkreśla Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków.

Chodzi przede wszystkim o oddziały znajdujące się niedaleko siebie. – Filie skumulowane w jednym miejscu będziemy likwidować i przenosić na nowo powstałe osiedla – informuje Halina Szłapa, zastępca dyrektora ds. administracyjnych i organizacyjnych. – Nie ma sensu utrzymywać filii bibliotecznych położonych od siebie w odległości 15 minut spacerem.

Jak na razie, do końca 2019 roku czytelnicy będą mogli już korzystać z wyremontowanych filii przy ul. Agatowej czy ul. Przyzby. Prace trwają również w oddziale przy ul. Balickiej. Zabytkowa stara kuźnia zyskała już dawny blask z zewnątrz, teraz czeka ją remont wnętrz.

Tydzień Bibliotek

Wspomniane plany nie oznaczają jednak wcale, że w Bibliotece Kraków nic się nie dzieje. Po raz piętnasty od 8 do 15 maja w całej Polsce obchodzimy Tydzień Bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem (Do)wolność czytania, nawiązującym do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tym razem w programie znajdą się m.in. spotkania autorskie z Anną Kamińską – autorką m.in. biografii „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, Barbarą Kosmowską – laureatką Nagrody Żółtej Ciżemki przyznanej przez BK w 2017 roku czy Andrzejem Żakiem – autorem książek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. Na liście znalazły się również otwarcia wystaw, warsztaty logopedyczne, ekslibrisu czy decoupage. Odbędą się również wykłady, prelekcje i oczywiście lekcje biblioteczne, poświęcone pracy bibliotekarzy czy historii książki i pisma.

Program dostępny na stronie www.biblioteka.krakow.pl.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus