W Kantorowicach powstaje klub kultury. Budynek będzie przyjazny dla środowiska

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

W Nowej Hucie powstaje klub kultury „Kantorowice”. Budynek jest wykonywany w technologii pasywnej i został zaprojektowany tak, by nie kolidował z rosnącymi na działce drzewami. Z oferty kulturalnej i edukacyjnej klubu kultury mieszkańcy będą mogli korzystać w II połowie tego roku.

Przy ul. Zakole w Nowej Hucie praca wre. Chodzi o powstający w tym miejscu klub kultury „Kantorowice”, budowę realizowaną przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Do tej pory wykonawca – firma Murkrak, zdążył wykonać zasadnicze zewnętrzne prace, teraz nadszedł czas na wnętrza budynku.

– Stan zaawansowania prac dla całego projektu można ocenić na 60 proc.  Budynek został zadaszony, wstawione zostały okna o drzwi. Obecnie wykonawca montuje instalacje wewnętrzne, kładzione są tynki. Jak tylko pozwoli temperatura, rozpocznie się też wykańczanie elewacji zewnętrznych - mówi Mariusz Kiszka, z Zarządu Inwestycji Miejskich. Zgodnie z kontraktem, prace zakończą się w lipcu 2018 roku.

Obiekt tani w utrzymaniu

Klub kultury w Kantorowicach powstaje w tzw. technologii pasywnej. Oznacza to, że będzie to obiekt o najwyższym komforcie termicznym i wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną wynoszącym maksimum 15 kWh/m2/rok. Dla porównania, w przypadku budynku energooszczędnego to zapotrzebowanie wynosi ok. 60 kWh/m2/rok. Ośrodek ma być nie tylko  tani w utrzymaniu, ale też jego funkcjonowanie ma mieć znikomy wpływ na środowisko.

Autorem koncepcji architektonicznej klubu kultury jest biuro Perspektywa Pracownia Projektowa. W oparciu o ten dokument, pracujący na zlecenie Miasta projektanci z biura Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach  sp.j. zadbali o to, by powstanie budynku nie było przyczyną wycinki czy przesadzenia drzew czy krzewów tworzących ogród społeczny, założony przez mieszkańców w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”.

Potrzebna energia słoneczna

Budynek dzieli się na dwie części przestrzenne - wyższa bryła o dachu skośnym dwuspadowym, która pomieści salę wielofunkcyjną oraz bryła niższa, prostopadłościenna, w której znajdą się wszystkie pomieszczenia niezbędne dla prawidłowego działania domu kultury - dwie małe salki, zaplecze administracyjne, sanitarne, magazynowe i techniczne wraz z korytarzem  łączącym wszystkie pomieszczenia. Wyższa część budynku posiada duże przeszklenia na południową stronę, płd.-wsch. i płd.-zach., aby pozyskać energię słoneczną.

Wejście główne zlokalizowane jest od strony ul. Zakole na elewacji  frontowej. Z przeszklonego wiatrołapu prowadzi ono do korytarza, do którego przylega otwarta szatnia. Z korytarza jest dostęp do wszystkich pomieszczeń ogólnodostępnych. Największe z nich to sala wielofunkcyjna o pow. użytkowej 148,55m2 z możliwością wydzielenia na dwie mniejsze sale funkcjonujące jednocześnie z odrębnymi wejściami również na taras zewnętrzny.

Mieszkańcy będą rozmawiać

– Oferta placówki powinna obejmować zarówno propozycje autorskie osób prowadzących placówkę jak i odpowiadać na potrzeby społeczności lokalnej. Dlatego już na etapie projektowania klubu, w 2015 roku, zapytaliśmy mieszkańców, jak wyobrażają sobie to nowe miejsce spotkań – mówi Małgorzata Jezutek, dyrektor Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta. We wrześniu 2015 r. na etapie uzgadniania wstępnego projektu architektonicznego budynku klubu, odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami Kantorowic. Rozmawiano nie tylko o założeniach architektonicznych, ale również o potrzebach mieszkańców w zakresie działalności Klubu. Współorganizatorem spotkania było Towarzystwo Nasze Kantorowice.

Za kilka miesięcy zostaną przeprowadzone dodatkowe konsultacje w formie tzw. pogłębionej diagnozy potrzeb lokalnej społeczności. – Planujemy bowiem systematycznie spotykać się z mieszkańcami by rozmawiać o ich potrzebach w zakresie kultury oraz by te potrzeby kreować W taki sposób pracujemy w innych klubach – wyjaśnia Małgorzata Jezutek.

Inwestycja realizowana przez ZIM Kraków w Kantorowicach powstaje w ramach programu budowy osiedlowych domów kultury. W planach na najbliższe lata jest budowa Centrum Ruczaj przy ul. Przyzby oraz domu kultury przy ul. Koszykarskiej w Płaszowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale