W klasztorze dominikanów powstaje podziemne muzeum [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Powstaje Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów. W piwnicach krakowskiego klasztoru zwiedzający będą mogli zobaczyć obrazy, szaty liturgiczne od królowej Bony i Jana III Sobieskiego czy starodruki i rękopisy. Ekspozycja będzie prezentowana na dwóch poziomach.

Prawdopodobnie za dwa lata podwoje dla zwiedzających otworzy pierwsze muzeum polskich dominikanów. W najstarszej części krakowskiego klasztoru rozpoczynają się prace przygotowawcze do realizacji projektu, którym zajmą się dwie wyłonione w konsorcjum firmy – Des i AC Konserwacja Zabytków.

– W tym roku rozpoczynamy prace rozbiórkowe i rozpoznawcze w obiekcie. Chcemy się przede wszystkim zorganizować i prawdopodobnie rozpoczniemy od wykopów, jeśli uzyskamy pozwolenie konserwatorskie – informuje Paweł Dowgier, przedstawiciel firmy Des.

Budowę podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich polega na przystosowaniu piwnic klasztornych na magazyny, a kolejny jest związany z dostosowaniem wnętrz romańskiej części klasztoru na potrzeby ekspozycji.

Ważne odkrycia

Magazyny zajmą trzy historyczne piwnice przylegające do XIII-wiecznej części klasztoru. Były to pomieszczenia pełniące kiedyś funkcję spiżarni klasztornej. Warto wspomnieć, ze archeolodzy odkryli tu miejsce będące klasztorną lodówką i rynsztoki odprowadzające wodę. Pod brukiem znaleziono również średniowieczną ceramikę czy denara jagiellońskiego.

Do końca roku mają potrwać prace przygotowawcze, dotyczące przede wszystkim wentylatorni, do której zostanie zakupiony odpowiedni sprzęt, oraz posadzki. Druga z firm w kolejnych latach zajmie się pracami konserwatorskimi. Placówka zajmie dwa poziomy – łącznie 500 mkw.

– Prace polegają na podbiciu fundamentów i odtworzeniu piwnicy pod częścią klasztoru, aby muzeum mogło mieć ekspozycję na dwóch poziomach. To dość duży zakres związany z pracami archeologicznymi i trudnym do wykonania podbijaniem fundamentów – podkreśla o. dominikanin Lucjan Sobkowicz.

Dodaje również, że do piwnic będzie możliwość dostania się windą. Jednak jak na razie przeszkodą w komunikacji z dolną częścią muzeum jest dwumetrowy mur.

Rękopisy, starodruki i ornaty

W Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów prezentowane będą zabytki należące do najstarszego dominikańskiego klasztoru w Polsce. Znajdują się wśród nich m.in. obrazy, ornaty z różnych wieków, szaty liturgiczne otrzymane od królowej Bony i Jana III Sobieskiego, rękopisy i starodruki czy chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża. Odwiedzający będą mogli również zobaczyć eksponaty z innych dominikańskich klasztorów w naszym kraju. Wystawy będą organizowane cyklicznie.

Koszt tegorocznych prac to 510 tys. zł. Całkowity koszt projektu to prawie 8 mln zł. Prace są finansowane przez dominikanów, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa i gminę Kraków.

News will be here