W Krakowie powstanie japoński ogród technologiczny

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Ławka solarna z ładowarką, kosz sygnalizujący napełnienie czy ławka antysmogowa, to tylko niektóre elementy przyszłego parku kieszonkowego w stylu japońskim, który zlokalizowany będzie przy ul. Wincentego Witosa.

Parki kieszonkowe mają stanąć w tym roku w każdej krakowskiej dzielnicy. – Przygotowaliśmy już 18 lokalizacji, pracujemy nad projektami i chcielibyśmy, żeby od wiosny były one realizowane – informował niedawno Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, zapytany o to, na jakim etapie znajduje się budowa „kieszonek” w naszym mieście.

Różowo i pachnąco

Ogród Technologiczny, który ma zostać zlokalizowany w Dzielnicy XI przy ul. Wincentego Witosa, będzie pełen różowych kwiatów magnolii, wiśni, róż oraz tulipanów. Ponadto w nowym zieleńcu posadzone zostaną 34 nowe drzewa.

Technologiczne gadżety w przestrzeni miejskiej

W parku kieszonkowym pojawią się również elementy małej architektury. Kiosk multimedialny, ławka solarna z ładowarką, kosz sygnalizujący napełnienie czy ławka antysmogowa, to technologiczne gadżety, które zostaną oddane do użytku mieszkańców.

– Proces zasysania i filtracji powietrza spowodowany bujaniem się na ławce zmniejszy ilość smogu w atmosferze, panele fotowoltaiczne i porty USB pozwolą naładować telefon, a listwy LED umieszczone w obudowie koszy poinformują o ich stopniu zapełnienia – tłumaczy ZZM.

Parki kieszonkowe, czyli?

Małe (ich powierzchnia nie przekracza zazwyczaj 5000 mkw.), przyjazne tereny zielone stworzone w przestrzeni miejskiej, służące szeroko pojętej rekreacji. W Krakowie tego typu parki nie są nowością. Skwer przy ul. Fałata/Prusa czy Ogród Motyli przy ul. Dekerta to pierwsze „ogrody krakowian”, które cieszą się sporą popularnością.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus