W Krakowie warto wsiąść na rower

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie ulega wątpliwości, że mieszkańcy Krakowa chętnie wybierają rower jako środek lokomocji. Niesie to za sobą wiele korzyści – oprócz dodatkowej dawki ruchu, pozwala szybciej pokonać korki, a i przy okazji sprzyja środowisku, bo nie wydziela spalin. Kraków nie ma sobie równych pod względem długości ścieżek rowerowych, które liczą już 220 kilometrów. Co ważne, w przyszłości ma być ich jeszcze więcej! Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstaje właśnie ponad 56 kolejnych kilometrów, z których niewątpliwie ucieszą się miłośnicy dwóch kółek.

W sprawie tras rowerowych, wiele można zawdzięczać unijnym środkom, które Kraków pozyskuje w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki nim, sukcesywnie rozbudowywana jest np. ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Wielickiej, która łączy południową część miasta z centrum Krakowa. Aktualnie trwa tez budowa nieco ponad trzykilometrowej ścieżki wzdłuż ul. Nowohuckiej.

Ścieżek będzie przybywać

Na odcinku od ul. Powstańców, wzdłuż ulic Piasta Kołodzieja, Srebrnych Orłów oraz Wiślickiej ma powstać najdłuższa, licząca niemal cztery kilometry długości ścieżka rowerowa. Zadowoleni będą również mieszkańcy okolic ulic Babińskiego, Skotnickiej, Zakopiańskiej (od pętli tramwajowej w Łagiewnikach do przystanku tramwajowego przy ul. Siostry Faustyny), a także ulic Strzelców i Lublańskiej.

3,5 kilometrowa ścieżka rowerowa zostanie poprowadzona również przez ulice Armii Krajowej i Jasnogórskiej, z czego niewątpliwie ucieszą się zarówno tamtejsi mieszkańcy, jak i pracownicy znajdujących się w okolicy biurowców.

Miasto nie zwalnia tempa

Miasto przygotowuje dokumenty aplikacyjne o dofinansowanie na jeszcze dwa odcinki dróg rowerowych. Mają one być zlokalizowane wzdłuż al. 29 listopada, na odcinku od ul. Żelaznej do ul. Opolskiej oraz w ciągu wałów Wisły wraz z obiektem mostowym nad rzeką Białuchą.

W ramach ZIT ma powstać w Krakowie łącznie 25,39 km nowych ścieżek rowerowych. Ich wartość wyniesie ok. 72 mln zł, natomiast Unijne dofinansowanie liczyć będzie aż 57 mln zł. Na drogi dla rowerzystów można liczyć przy modernizowanych i powstających torowiskach tramwajowych, jak i dużych inwestycjach drogowych.