W kwietniu ruszy budowa parkingu na Kurdwanowie

Tak będzie wyglądał parking przy pętli na Kurdwanowie fot. Materiały prasowe

Spółka Miejska Infrastruktura ma już pozwolenie na budowę parkingu Park&Ride „Kurdwanów”. Oznacza to, że w ciągu najbliższych tygodni – po długim oczekiwaniu i przesuwaniu terminów – rozpoczną się prace przy pierwszym budowanym przez spółkę obiekcie.

Przetarg na budowę parkingu został rozstrzygnięty w październiku. Od tego czasu firma zdążyła przygotować projekt i wszystkie potrzebne dokumenty. W tym tygodniu uzyskała pozwolenie na budowę.

– Oznacza to, że do połowy kwietnia wykonawcy inwestycji zostanie przekazany plac budowy, co pozwoli na udostępnienie obiektu kierowcom już latem tego roku – informuje Piotr Kącki, prezes Miejskiej Infrastruktury. Zgodnie z umową z wykonawcą, wszystkie prace mają się zakończyć w sierpniu.

Obok i pod pętlą

Parking powstanie pomiędzy ulicami Halszki i Witosa, na terenie obok i pod istniejącą pętlą tramwajową. Wjazd do niego przewidziano z ulicy Halszki, co wiąże się z korektą układu drogowego i wydzieleniem dodatkowego pasa do skrętu. Parking pomieści 167 samochodów. Znajdzie się tam też miejsca do ładowania samochodów elektrycznych oraz zadaszone i oświetlone miejsce na rowery. Na ulicach dojazdowych pojawią się tablice elektroniczne informujące o liczbie wolnych miejsc. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 3,7 mln złotych.

Również w tym roku ma być gotowy parking P&R „Bieżanów”, zlokalizowany wewnątrz pętli tramwajowej Nowy Bieżanów. W tym przypadku trwają jeszcze prace nad dokumentami potrzebnymi do pozwolenia na budowę, ale zaraz po jego uzyskaniu będzie można rozpocząć prace.

Mały Płaszów w tyle

Na przyszły rok przesunie się natomiast budowa na Małym Płaszowie. Wybrana w przetargu firma przygotowuje dopiero potrzebne dokumenty, co było konieczne po tym, jak zdecydowano o przeniesieniu parkingu z okolic pętli tramwajowej na południową stronę ulicy Lipskiej. Dopiero wtedy będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie parkingu.

Równolegle miasto przygotowuje się do o wiele większej inwestycji: budowy węzła przesiadkowego w Bronowicach, przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Bronowickiej. Jego budowa planowana jest na 2018 rok. Znajdzie się tam dworzec autobusowy z poczekalnią, a nad nim – parking dla samochodów. Zaplanowane jest też dojście do budowanego w najbliższym sąsiedztwie przystanku kolejowego.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale