W mieście drożej niż w kurorcie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Zapewniają wiele atrakcji i wysoką jakość bazy noclegowej, ale odstraszają hałasem i wysokimi cenami. To główne powody, dla których polskie miasta nie cieszą się największą popularnością urlopowiczów. W Krakowie zanotowano najwyższe średnie ceny za nocleg spośród wszystkich polskich miast: jedna osoba musi zapłacić średnio 397 zł za dobę.

Noclegowo.pl wylicza, że najwięcej za wakacyjne noclegi zapłacimy w największych miastach. Koszt za wypoczynek dla jednej osoby we Wrocławiu wynosi średnio 280 zł za dobę, a w Poznaniu 272 złote. Biorąc pod uwagę noclegi, najdroższym miastem okazał się Kraków, gdzie zanotowano średnią cenę na poziomie 397 złotych. Dla porównania średnia cena w Zakopanem to 145 złotych, a w Łebie jedynie 88 złotych.

W tym sezonie Polacy najchętniej udają się nad polskie morze. Społeczeństwo szczególnie upodobało sobie Gdańsk i Kołobrzeg, a zaraz za nimi Sopot i Łebę. Łącznie na wypoczynek w tych czterech kurortach zdecydowało się 60% udających się na wczasy. Dla porównania, z bazy noclegowej Zakopanego skorzystało jedynie 6% użytkowników.

Wysoki standard podnosi ceny

Elizabet Araj z grupy iTUR przyczyn tak wysokich cen w Krakowie dopatruje się w tym, że wiele obiektów w mieście posiada wysoki standard, co skutecznie odstrasza mniej zamożnych urlopowiczów. Zwraca uwagę również na to, że nasze miasto jest miejscem, do którego chętniej przybywa się w celach turystycznych, niż wypoczynkowych.

– Wysokie ceny w Krakowie spowodowane są dominującym udziałem obiektów o wysokim standardzie. Warto jednak podkreślić, że przy zupełnym wykluczeniu z zestawienia hoteli, Kraków nadal pozostałby liderem pod względem wysokości cen, choć różnice nie są już tak spektakularne. Kraków traktowany jest jako region nastawiony na turystykę – tłumaczy Elizabet Araj z grupy iTUR.

 

Różnice maleją, ale Kraków i tak liderem

Obliczając średnie ceny noclegu po wykluczeniu obiektów noclegowych o wysokim standardzie, średnia cena za dobę w Krakowie spada do niecałych 128 złotych. Dla porównania wynik Łeby to jedynie 74 złote.

Porównano też z kim i na jak długo Polacy wyjeżdżają na wakacje. Najczęściej odpoczywamy w parach i rzadko kiedy wyjeżdżamy w licznym gronie znajomych. Wyjazdy wakacyjnie nie trwają zazwyczaj zbyt długo: blisko połowa badanych przebywała na wakacjach 4-7 dni, 16% odpoczywa poza miejscem zamieszkania powyżej tygodnia. Tylko 1% osób na wyjazd wykorzystuje ponad dwa tygodnie przysługującego im urlopu.

News will be here