W Muzeum AK ruszyły „AKtywne ferie”

Półkolonie w Muzeum AK fot. Piotr Koziarz/Muzeum Armii Krajowej

30 stycznia ruszyła kolejna edycja półkolonii w Muzeum Armii Krajowej. Uczestnicy "AKtywnych ferii" zbudują własną wystawę w związku z tegoroczną 75. rocznicą przemianowania ZWZ w AK. Oprócz tego dowiedzą się, na czym polegała działalność harcerzy Szarych Szeregów, jak funkcjonowało Biuro Informacji i Propagandy, Kedyw oraz służby wywiadowcze. Spotkają się z żołnierzami, wezmą udział w grze wielkoformatowej i terenowej oraz zajęciach integracyjnych.

Krótka relacja z „Aktywnych ferii”. Autor: Piotr Koziarz

Poniedziałek

Jak się tworzy wystawy? Piotr Makuła - kustosz Muzeum, tłumaczy półkolonistom jak ważny jest scenariusz i promocja, jak dobierać eksponaty i je prezentować, jak zdobyć finansowanie. To w ramach przygotowania do tworzenia ekspozycji.

Wtorek
Dzień przyniósł uczestnikom półkolonii kolejne wyzwania. O wystawie i przygotowaniach trzeba opowiedzieć potencjalnym zwiedzającym, a jeśli opowiadać, to najlepiej w radiu. "AKtywne ferie" odwiedziły gościnne studio radia Plus Kraków 106,1 FM. Dzieci poznały tajniki radiowej pracy, ale także nagrały audycję oraz przygotowały zaproszenia na wystawę dla słuchaczy. Aby właściwie opracować informacje na ekspozycję, warto spotkać się ze świadkami historii. Muzeum Armii Krajowej odwiedził kpt. Stanisław Szuro, który opowiedział młodym muzealnikom swoje doświadczenia z czasów II wojny światowej. Znamy już tytuł projektowanej wystawy: "Społeczeństwo i wojsko w czasie II wojny światowej".

Trudne zadanie. Przyszedł czas na dobór eksponatów. Spośród przedmiotów zgromadzonych w muzealnej Auli część na pewno pojawi się w piątek w gablotach.

Środa
Jak wygląda wyposażenie współczesnego Wojska Polskiego? O tym mogli się przekonać uczestnicy półkolonii. Odwiedzili nas żołnierze z 5 Batalionu Dowodzenia z Rząski koło Krakowa. Uczestniczki "AKtywnych ferii" przygotowały spontaniczny popis wokalny. Mamy wrażenie, że się spodobał. W każdym razie - dziękujemy za wizytę.

Nie tylko spotkania i wycieczki, ale i praca kreatywna - tak wyglądają ferie w Muzeum AK. W sali Małej AKademii powstają makiety na wystawę. Czasu coraz mniej. Wernisaż dziecięcej wystawy już za dwa dni!

Wciąż są jeszcze wolne miejsca na II turnus od 6 do 10 lutego: http://www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/formatka.php?idwyb=1051


comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale