W Muzeum Narodowym padł rekord. Ponad 1 mln zwiedzających

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To był rekordowy rok w Muzeum Narodowym w Krakowie. Gmach Główny i inne oddziały odwiedziło w tym roku ponad milion widzów. Największą popularnością cieszyła się wystawa „#dziedzictwo” i pokaz „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci.

– To najlepszy wynik w historii naszego muzeum i prawdopodobnie wszystkich muzeów narodowych w Polsce – czytamy w informacji przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W 2017 roku Gmach Główny i pozostałe oddziały odwiedziło ponad milion widzów.

#dziedzictwo i „Dama” najpopularniejsze

Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „#dziedzictwo”, którą do tej pory zobaczyło ponad 50 tys. widzów. Taki wynik osiągnęła również wystawa w 2016 roku „Maria Mater Misericordiae”. Sukcesem okazał się również pokaz „Damy z Gronostajem” Leonarda da Vinci, który zobaczyło 108 tys. widzów. Zwiedzający chętnie odwiedzali również znajdującą się przed muzeum instalację „Tężnia” Roberta Kuśmirowskiego – było to 106 tys. osób.

Muzeum nie zwalnia jednak tempa. W Gmachu Głównym trwają ostatnie przygotowania do wernisażu wystawy „Wyspiański”. Od 28 listopada widzowie będą mogli zobaczyć kolekcję malarstwa portretowego i pejzażowego, projekty witraży do okien katedry wawelskiej, kościoła Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego, rysunki ołówkiem, tuszem i węglem czy projekty scenograficzne. Dzieła „Wyspiańskiego” będzie można oglądać w miejscu Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, która na jej potrzeby została przekomponowana.

– Dzięki likwidacji ścianek działowych zyskaliśmy ogromną przestrzeń – mówi Andrzej Betlej, dyrektor MNK. – Wiosną ponownie otworzymy galerię, ale ograniczymy ją do pokazania 100 najwybitniejszych dzieł sztuki XX wieku. To taka przymiarka do otwarcia nowej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w 2019 roku – dodaje.

Nim jednak ekspozycja zostanie oficjalnie otwarta, już teraz można wybrać się do Domu Matejki czy Pawilonu Czapskiego. W pierwszym z wymienionych oddziałów można zobaczyć kameralną wystawę „Alchemik Sędziwój (1867) – od realium do obrazu”, a w Pawilonie „Pamięć o Czapskim: Stanisław Sobolewski. Malarstwo”.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale