W Mydlnikach powstanie nowy punkt przesiadkowy. Z pociągu do autobusu i nie tylko

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy ulicy Piotra Brzezińskiego, tuż przy przystanku kolejowym Kraków Mydlniki Wapiennik i przy granicy miasta z Rząską powstanie nowa pętla autobusowa. Będzie tam też można pozostawić samochód albo rower.

W ten sposób pojawi się możliwość przesiadki na różne rodzaje transportu: pociąg, autobus miejski, samochód i rower. Inwestycja zostanie przeprowadzona dzięki współpracy miasta z gminą Zabierzów, która była inicjatorem całego przedsięwzięcia. – Stacja Mydlniki Wapiennik leży już na terenie Krakowa. Droga, która do niej prowadzi – również, choć już po jej drugiej stronie są tereny naszej gminy – mówi wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan.

Dlatego trzeba było wypracować zgodny z prawem i korzystny dla obydwu stron model finansowania. Jak mówi Elżbieta Burtan, ostatecznie ustalono, że Zabierzów przygotuje koncepcję, Kraków ma wykupić grunty, a same prace mają zostać sfinansowane z unijnych środków programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – przypadających Zabierzowowi, ale przekazanych na ten cel miastu.

Przegubowiec się zmieści

Na razie rozważane są trzy koncepcje inwestycji, różniące się m.in. układem pętli autobusowej czy liczbą miejsc parkingowych. Wszędzie jednak założenie jest podobne: ulica Brzezińskiego na odcinku od ulicy Balickiej zostanie poszerzona, a wzdłuż niej powstaną miejsca parkingowe. Mniej więcej w połowie odległości do przystanku kolejowego powstanie pętla autobusowa – na tyle duża, by mogły tam zawrócić również autobusy przegubowe. W planie są także miejsca do ładowania samochodów elektrycznych i stojaki rowerowe. W budynku, który tam powstanie, oprócz zaplecza dla kierowców, znajdzie się też miejsce na kiosk, toaletę i poczekalnię z automatem biletowym.

Z pętli trzeba będzie jeszcze przejść nieco ponad 200 metrów do przystanku kolejowego. Będzie do niego prowadził oświetlony ciąg pieszo-rowerowy, a na końcu znajdzie się kolejne stanowisko ze stojakami rowerowymi. Sam przystanek też zyska w niedługim czasie nowy wygląd, ponieważ leży na przebudowywanej linii kolejowej E30.

– Obecna pętla Mydlniki zostanie przeniesiona w pobliże stacji. Tam będzie o wiele więcej miejsca – zapowiada Burtan.

Planowany termin realizacji to 2019 rok. Mapy z trzema wariantami pętli można już zobaczyć na stronie ZIKiT. Dzielnica Bronowice właśnie otrzymała je do zaopiniowania.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale