W przyszłym roku 10 mln zł na ścieżki. W tym jeszcze 200 stojaków rowerowych i 5 stacji

Park rowerowy na terenie Dzielnicy XIV Czyżyny fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dyrektor ZIKiT zapowiada, że w przyszłorocznym budżecie jego jednostki na budowę ścieżek rowerowych zagwarantowanych będzie 10 milionów złotych. W tym roku na krakowskich ulicach zamontowanych zostanie jeszcze 200 nowych stojaków rowerowych. Pojawi się również 5 stacji do drobnych napraw rowerów.

– Chcę, aby w przyszłorocznym budżecie znalazła się kwota 10 milionów złotych na budowę ścieżek rowerowych – deklaruje w rozmowie z LoveKraków.pl Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Oczywiście oprócz tych pieniędzy przekażemy fundusze na infrastrukturę rowerową na przykład podczas realizacji inwestycji drogowych – dodaje.

200 nowych stojaków

W Krakowie miejskich stojaków na rowery jest ponad 700. W tym roku urzędnicy zamontowali 224 sztuki, do których można przypiąć swój jednoślad. – Do zainstalowania pozostało nam niewiele stojaków, które są zakupione ze środków rad dzielnic – mówi Maciej Wójcik, oficer rowerowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

– Postawimy jeszcze minimum 200 stojaków – wyjaśnia urzędnik. Nowa spółka Miejska Infrastruktura, która niedawno przejęła od ZIKiT zarządzanie strefą płatnego parkowania, zamierza stawiać stojaki rowerowe zamiast słupków uniemożliwiających nielegalny postój.

– W tych miejscach może pojawić się coś bardziej funkcjonalnego, czyli stojaki rowerowe. Nie ma sensu stawiać słupków, których nie można wykorzystać – wyjaśnia oficer rowerowy. – Rower nie powoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa w pobliżu skrzyżowań. W przeciwieństwie do samochodu jest ażurowy – dodaje Marcin Wójcik.

Pięć stacji do naprawy rowerów

Oprócz stojaków rowerowych, na krakowskich ulicach pojawić się ma 5 stacji do drobnych napraw. Do tej pory w Krakowie było tylko jedno takie miejsce sfinansowane ze środków gminy, w okolicach Małopolskiego Dworca Autobusowego.

– Stacje będą pojawiać się w miejscach, gdzie rowerzyści pozostawiają swoje pojazdy. Wtedy można w łatwy sposób dopompować koło, z którego uszło powietrze podczas postoju – mówi urzędnik. Do końca roku pracownicy miejskiej jednostki zamontują zestaw urządzeń przy przystanku kolejowym Kraków-Łobzów, obok placu Inwalidów, przed głównym gmachem Muzeum Narodowym, Pocztą Główną oraz na placu Bohaterów Getta.