W rytmie Beatlesów. To już 25 lat festiwalu Etiuda&Anima

Kadr z filmu Yellow Submarine fot. pochodzi ze strony festiwalu Etiuda&Anima

To już 25 lat festiwalu Etiuda&Anima. W związku z jubileuszową edycją, która potrwa od 20 do 25 listopada, widzowie mogą liczyć na wiele interesujących wydarzeń, m.in. projekcję „Żółtej łodzi podwodnej” George’a Dunninga, czyli animowanego filmu muzycznego z utworami zespołu The Beatles.

Nagroda dla „Artysty 25-lecia festiwalu E&A”, czyli Specjalnie Złoty Jabberwocky, powędruje do rąk czeskiego twórcy Jana Švankmajera. Zobaczymy również jego najnowszy, pełnometrażowy film „Owady”, a dziesięć najlepszych filmów krótkometrażowych czeskiego surrealisty przedstawi dyrektor artystyczny festiwalu, Bogusław Zmudziński.

– Ta nagroda to taka „kropka nad i” i przypieczętowanie jubileuszu festiwalu – przyznaje Zmudziński.

„We all live in a yellow submarine”

Kolejną „kropką nad i” będzie też zapewne projekcja „Żółtej łodzi podwodnej” George’a Dunninga z 1968 roku. Pokaz odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, 20 listopada o godzinie 20.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

„To film sztandarowy dla kultury psychodelicznej; skrzący się kolorami pokaz inwencji wizualnej, złudzeń optycznych, gier słownych, a wreszcie doskonałej muzyki, zdolny oczarować obrazem i muzyką Beatlesów widzów w każdym wieku” – czytamy na stronie festiwalu.

Przede wszystkim konkurs

Nie zapominajmy jednak, że głównymi punktami festiwalu są przede wszystkim tytułowe konkursy, czyli Etiuda, w którym w szranki staną studenckie etiudy z różnych krajów oraz Anima, czyli królowa krótkometrażowej animacji.

Ale od początku. W jubileuszowej edycji Animy zobaczymy 61 filmów (spośród 1900 zgłoszonych), które powalczą o statuetki Jabberwockych. W tej rywalizacji nagrody przyzna jury kierowane przez nominowanego do Oscara Paula Driessena.

Po raz drugi organizowany będzie również konkurs Anima.pl. Z ponad 100 polskich filmów wybrano 40. W tym konkursie statuetki Żmija wręczy jury, którego przewodniczącym jest polski twórca i pedagog Hieronim Neumann.

W najstarszym konkursie Etiuda weźmie udział 35 etiud studenckich z 15 krajów, które oceni i nagrodzi statuetkami Dinozaurów jury pod przewodnictwem reżysera Janusza Kondratiuka.

– Tym razem pod względem liczby nadesłanych filmów mamy trochę słabszy – w porównaniu z ubiegłym – rok. Ale na pewno nie jakościowo. Wiąże się to z tym, że profesjonalna produkcja filmów tego typu w Polsce ma sinusodalny charakter. Ostra rywalizacja szykuje się pomiędzy krótką listą profesjonalną a dużą liczba studenckich etiud – przyznaje Zmudziński.

Jednym z punktów programu festiwalu będzie też uroczystość wręczenia nagrody dla wybitnego artysty i pedagoga. Laureatką zostanie Ewa Braun, zdobywczyni Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Program jubileuszowej edycji festiwalu zamkną warsztaty i wykłady, a także międzynarodowa konferencja branżowa „Animacja, fabuła, dokument – o synergii połączeń”.

 

comments powered by Disqus