„W Sylwestra oddajemy miasto mieszkańcom” [VIDEO]

W tym roku sylwestrowa impreza w Krakowie odbędzie się w trzech miejscach – w centrum miasta, na rynku Podgórskim i w sąsiedztwie Teatru Ludowego. Każda ze scen przedstawi inny muzyczny klimat. Wydarzenie organizowane jest w myśl zasady Animal Friendly, dlatego też zabraknie pokazu pirotechnicznego.

W tym roku miasto nie organizuje imprezy sylwestrowej z żadną telewizją. W zamian za to, w trzech dzielnicach staną trzy sceny, a każda z nich będzie przedstawiała inny muzyczny klimat. Rynek Główny, rynek Podgórski i scena przy Teatrze Ludowym – to punkty, w których będzie można bawić się w ostatnią noc roku.

– Kameralnie nie znaczy gorzej – podkreśla Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Kiedy zastanawialiśmy się nad formułą tegorocznego sylwestra w Krakowie, rynek radiowych czy telewizyjnych wydarzeń był jeszcze otwarty. Doszliśmy do wniosku, że krakowianie przeżyli w tym roku jedną z największych imprez, czyli Światowe Dni Młodzieży. Stwierdziliśmy, że tym razem ta impreza nie powinna być taką hiperprodukcją telewizyjną, która wyłączy na sześć tygodni rynek z użytkowania. Oddajemy mieszkańcom ich miasto, w związku z tym Sylwester w tym roku jest w klimacie prywatkowym.

Rynek Główny w rytmie elektroniki

Scena Główna stanie na Rynku Głównym, na wprost wylotu ulicy Szewskiej, na tle iluminowanych Sukiennic. Wystąpi na niej formacja XXANAXX. Ten duet w swoich kompozycjach stawia na nietypowe połączenia, a elektroniczne bity wzbogacone są fragmentami nagrań akustycznych instrumentów. Wcześniej, dla osób, które chciałyby nie tylko posłuchać muzyki, ale też uczestniczyć w oryginalnym widowisku, swoje przedstawienie zaprezentuje Teatr KTO.

Na Scenie Głównej wystąpi także Charlie, której selekcji płyt winylowych często można posłuchać w klubach Krakowa, Warszawy, Berlina i Paryża. Impreza na Rynku Głównym wystartuje nieco później niż zwykle, bo o godzinie 22.30.

Podgórska bitwa na utwory

– Różnorodność połączy krakowian. Zarówno młodsi fani muzyki, jak i ci starsi znajdą coś dla siebie i to niedaleko od swojego domu.  Rynek Główny zainteresuje z pewnością głównie osoby młodsze wiekiem, ale tak naprawdę odnajdzie się tam każdy. W Nowej Hucie i w Podgórzu będą się bawić dobrze wszyscy, którzy mieli włączone radio chociaż raz w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W namiocie na rynku Podgórskim Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, wspólnie z Michałem Wasilewskim, znanym jako dj Vasil, stoczą "bitwę na utwory", prezentując muzykę taneczno-rozrywkową. Przedstawią różnych artystów, rozmaite style muzyczne, jak i wszystkim dobrze znane i lubiane przeboje ostatnich pięćdziesięciu lat.

Nowohucki swing

Po raz pierwszy od wielu lat odbędzie się również impreza w Nowej Hucie. O 21.00 na scenie przy Teatrze Ludowym rozpoczną się przygotowania do przywitania Nowego Roku. Wystąpią DJ, wodzirej i zespół coverowy ViniBand, który zabierze publiczność w podróż przez przeboje minionych dekad w nowych, swingowych aranżacjach.

Sylwester przyjazny dla zwierząt

Tradycyjnie wstęp na wszystkie wydarzenia Sylwestra w Krakowie jest darmowy. Tegoroczna impreza organizowana jest w myśl zasady Animal Friedly (przyjazne dla zwierząt). Jednak organizatorzy zapowiadają niespodzianki. Nie zabraknie wspólnego odliczania do północy.

Przydatne informacje

Na teren imprezy przy Scenie Głównej będzie można się dostać dzięki bramkom zlokalizowanymi u wylotu ulicy Szczepańskiej, pomiędzy wylotem ulicy św. Jana a Sławkowską, , oraz  pomiędzy wylotem ul. św. Anny a Wieżą Ratuszową.

Wejścia na teren imprezy na Rynku Podgórskim znajdować się będą vis-à-vis ulicy Staromostowej.

Na imprezę przy Teatrze Ludowym będą prowadzić wejścia od strony ulicy Obrońców Krzyża.

Utrudnienia w ruchu

W dniu 31.12.2016 r. w  związku z imprezą „Sylwester 2016” odbywającą się na Rynku Głównym  zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego:

  • na ul. Brackiej, ul. św. Jana (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Wiślnej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Gołębią), ul. Sławkowskiej  (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym), ul. Szczepańskiej (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Jagiellońską), ul. św. Anny (odcinek pomiędzy Rynkiem Głównym a ul. Jagiellońską), ul. Szewskiej (odcinek pomiędzy ul. Jagiellońską a Rynkiem Głównym), ul. Jagiellońskiej (odcinek pomiędzy ul. Św. Anny a ul. Szczepańską) od godz. 10.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów;
  • zaopatrzenie w strefie A (z wyjątkiem: ul. Grodzkiej na odcinku od ul. Franciszkańskiej do ul. św. Idziego, ul. Senackiej,  ul. Kanoniczej, ul. Krupniczej) będzie możliwe wyłącznie do godz. 10.00,  w strefie B (w obszarze ograniczonym pierwszą obwodnicą oraz ul. Franciszkańską i Dominikańską) do godziny 10.00 i w godz. 13.00 -14.00;
  • od ok. godz. 19.00 całkowicie zostaną wyłączone  z ruchu  (z wyjątkiem dojść do posesji) drogi ewakuacyjne: ul. Bracka, ul. św. Jana  (odcinek pomiędzy ul. św. Tomasza a Rynkiem Głównym);
  • od ok. godz. 19.00 ul. Szewska na odcinku od Rynku Głównego do ul. Jagiellońskiej będzie wyłącznie drogą wyjścia (w kierunku ul. Jagiellońskiej);
  • zostaną wyłączone drogi dla rowerów na  ul. Wiślnej (odcinek od Rynku do ul. Gołębiej) i ul. św. Anny.

Zgodnie z regulaminem, na wyznaczony teren nie będzie można wnosić przedmiotów niebezpiecznych: butelek, alkoholu, napojów oraz środków pirotechnicznych. Będą one odbierane przez ochronę przy bramach wejściowych i wyrzucane.

 

Punkt medyczny przy Scenie Głównej zlokalizowany będzie w pobliżu Wieży Ratuszowej. Przy każdej ze scen znajdować się będzie karetka. Po terenie każdej z sylwestrowych imprez poruszać się będą ruchome patrole medyczne.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale