W ten weekend otwarcie zabytkowej Strzelnicy. Nowy rozdział Muzeum Historii Fotografii

Strzelnica na Woli Justowskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia działalności Muzeum Historii Fotografii w zabytkowej Strzelnicy. Weekend otwarcia zapowiada się naprawdę obiecująco – w programie m.in. otwarcie znanej już krakowianom wystawy „Portret” w zupełnie nowej aranżacji, spotkanie z fotografem Wojciechem Plewińskim i otwarcie dwóch ekspozycji poświęconych jego twórczości.

„Rozpoczynamy remont budynku przy ul. Józefitów 16!” – takie słowa pojawiły się na oficjalnej stronie MHF początkiem miesiąca. 4 września instytucja podpisała umowę na wykonanie robót budowlanych. Przypomnijmy, że dotychczasowa siedziba zmieni się nie do poznania. Powstanie w niej przede wszystkim nowoczesne centrum magazynowo-konserwatorskie oraz badawcze. Prace według planów mają zakończyć końcem grudnia 2019 roku.

Nim jednak wejdziemy do odnowionej placówki, czeka nas już od dawna zapowiadany weekend otwarcia w zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej. Przypomnijmy, że to właśnie tam na czas remontu będzie działało Muzeum Historii Fotografii. W weekend otwarcia placówkę będzie można odwiedzić w godzinach 10.00–18.00. Sprawdźmy zatem, co w programie.

Przede wszystkim Plewiński

Na pewno głównym punktem będzie otwarcie wystaw poświęconych Wojciechowi Plewińskiemu. Fotografie pojawią się zarówno we wnętrzu Strzelnicy, jak i w plenerze. W 2018 roku MHF powiększyło kolekcję o wybór 30 zdjęć Plewińskiego. Wśród nich znalazły się fotografie z cykli „Starcy”, „Dziewczyny” czy „Ziemie Zachodnie”.

– Dotychczas w zbiorach muzeum znajdowało się nieco ponad 40 fotografii teatralnych i portretowych autorstwa Wojciecha Plewińskiego. Wartość nowego nabytku określa przede wszystkim jego różnorodność – informuje Eliza Kubiak z Muzeum Historii Fotografii.

Pierwsza część wystawy związana będzie ze współpracą Plewińskiego z tygodnikiem „Przekrój” i stylowymi portretami, które trafiały na okładki magazynu. Kolejnym „punktem” ekspozycji będą portrety wykonane w 1964 i 1965 roku podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie. Natomiast trzeci, odrębny cykl, to fotografie reportażowe pochodzące z serii „Ziemie Zachodnie” z II poł. lat 50-tych XX wieku.

Przed zabytkową Strzelnicą zostanie zaprezentowana ekspozycja „Plewiński. Na scenie”, towarzysząca premierze albumu o tym samym tytule. Jego celem jest przede wszystkim ukazanie rozległej dokumentacji stworzonej przez artystę na terenie Polski, obejmującej ponad 800 spektakli wystawionych od 1959 roku przez kolejne półwiecze. Publikacja skrywa prawie 200 fotografii, w tym zdjęcia z prawie 50 spektakli.

W sobotę, 15 września, będzie można uczestniczyć w spotkaniu z Plewińskim. Początek o godzinie 13.00.

Ponownie „Portret”

Jeżeli ktoś do tej pory nie miał okazji zobaczyć stałej wystawy „Portret” w siedzibie przy ul. Józefitów 16 albo był pod jej ogromnym wrażeniem i chciałby sobie ją przypomnieć, taka szansa już w ten weekend. Ekspozycja będzie teraz prezentowana właśnie w Strzelnicy i to w nowej aranżacji. W niedzielę, 16 września, o godzinie 12.00, 14.00 i 16.00 odbędą się oprowadzania kuratorskie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus